REKLAMA

Spis treści „MGR.FARM” – Numer 5

WERSJA LEKKA

Twardy Szparag
L04

WSTĘP: O gotowaniu i pieczeniu wie równie wiele, co o wykonywaniu leków recepturowych. Kucharz w aptece, aptekarz w kuchni. Walentyn Pankiewicz podbija serca swoich pacjentów.

Archiwum X: Eksperyment w Tuskegee
L08

WSTĘP: Największe postępy w medycynie są zasługą eksperymentów przeprowadzanych na ludziach. Często okazują się one jednak wielką pomyłką, czego najlepszym przykładem jest afera Tuskegee.

Domowa receptura: Perły z Lamusa
L10

WSTĘP: Leki recepturowe są stopniowo wypierane przez preparaty gotowe produkowane przemysłowo. Ich bezkonkurencyjna skuteczność i sentyment farmaceutów sprawiają jednak, że nie popadają w niepamięć…

Chrypka zawodowa
L12

WSTĘP: Chrypka potrafi być dokuczliwa. Niestety to jedna z tych dolegliwości, które często bywają bagatelizowane i niewłaściwie leczone…

Farmacja na świecie: Portugalia
L14

WSTĘP: O tym jak wygląda praca w portugalskich aptekach i uprawnienia tamtejszych farmaceutów opowiada nam Sara Caeiro, farmaceutka z Farmácia Ronil w Lizbonie.

Tureckie wspomnienie
L16

WSTĘP: Farmaceuta na wakacjach nie jest zwyczajnym turystą – przynajmniej jeśli chodzi o wizyty w lokalnych aptekach. Te w egzotycznych krajach potrafią przyprawić o prawdziwy szok kulturowy. Dokładnie tak było w Turcji…

Suplementy na dopingu
L18

WSTĘP: Sportowcy powinni mieć się na baczności. Suplementy diety mogą być przyczyną dodatniego wyniku kontroli antydopingowej.

Film
L20

WSTĘP: Piękna historia miłosna i okrutna prawda o zbrodniach firm farmaceutycznych. W „Wiernym ogrodniku” przeplatają się skrajne emocje i światy, a dzieje się to z taką intensywnością, że nie sposób o tym filmie zapomnieć.

Książka
L21

WSTĘP: Są książki, które można połknąć na raz, w ciągu jednego wieczoru lub nocy. Są wciągające, emocjonujące, szybko się je czyta i często szybko zapomina. Innymi można się delektować przez kilka dni lub męczyć tygodniami. A jaki jest „Aptekarz” Tomasza Stężały?

Apteczne łamigłówki
L22

WSTĘP: Krzyżówka, labirynt, konkurs…

mgr.farm #5

WERSJA PRO

Przegląd naukowy
6

WSTĘP: Najciekawsze i najważniejsze doniesienia ze świata farmacji. Między innymi o tym, dlaczego młodzi palacze odczuwają chęć zapalenia papierosa silniej…

Krótko i na temat
9

WSTĘP: Łukasz Waligórski i Przemek Sajewski rozmawiają o tym, czy każdy farmaceuta musi być aptekarzem i dlaczego praca w aptekach staje się coraz trudniejsza.

Kariera po farmacji
10

WSTĘP: Każdy aptekarz jest farmaceutą, ale nie każdy farmaceuta musi być aptekarzem. Choć praca z pacjentem stanowi esencję tego zawodu, to ścieżek kariery po farmacji jest wiele…

Samorządowy przełom?
18

WSTĘP: W ostatni weekend stycznia 337 farmaceutów zadecydowało o kierunku działania samorządu aptekarskiego na kolejne 4 lata. Byliśmy w centrum wydarzeń.

Pro farmaciae bono
22

WSTĘP: O nowej jakości i zmianach w stylu pracy Naczelnej Rady Aptekarskiej rozmawiamy z nowo wybraną prezes – mgr farm. Elżbietą Piotrowską-Rutkowską.

Prezesi Okręgowych Rad Aptekarskich VII kadencji
26

WSTĘP: W Polsce funkcjonuje 20 Okręgowych Izb Aptekarskich. Swoją kadencję rozpoczynają w nich nowi (choć nie zawsze) prezesi. Postanowiliśmy zebrać ich wszystkich w jednym miejscu…

Nieuczciwa konkurencja
28

WSTĘP: Z nieuczciwą konkurencją na rynku aptecznym można walczyć. Opisujemy sposoby na dochodzenie sprawiedliwości… Czytaj dalej bezpłatnie.

Suplementy diety pod lupą
32

WSTĘP: Suplementy diety zalewają rynek apteczny, niekiedy bardziej szkodząc pacjentom niż im pomagając. Jak w warunkach aptecznych farmaceuta może zweryfikować ich jakość?

Odpowiedzialność ponosi producent
36

WSTĘP: O rynku suplementów diety, ich bezpieczeństwie i sposobach kontroli rozmawiamy z Markiem Posobkiewiczem – Głównym Inspektorem Sanitarnym.

Leczenie komplementarne
40

WSTĘP: Sprzedawać czy leczyć? Maksymalizowanie sprzedaży w aptece, musi iść w parze z optymalizowaniem leczenia pacjenta.

Recepty pielęgniarskie
44

WSTĘP: Od 1 stycznia pielęgniarki i położne mogą samodzielnie wystawiać recepty. Oto najważniejsze informacje dotyczące ich uprawnień.

Recepta na problem z receptą: Insuliny
47

WSTĘP: Insuliny to grupa produktów leczniczych, której z powodu niemałej wartości refundacji, poświęca się więcej uwagi podczas ekspediowania.

NLPZ? STOP!
48

WSTĘP: Niesteroidowe leki przeciwzapalne to jedne z najczęściej kupowanych preparatów przeciwbólowych. Tymczasem wcale nie należą one do najbezpieczniejszych…

Krótka historia tlenu
50

WSTĘP: Tlen jest nam niezbędny do życia. Okazuje się jednak, że w dużej mierze odpowiada też za stopniowe niszczenie naszego organizmu.

Bezpieczne niepalenie
55

WSTĘP: Pojawiające się na rynku aptecznym nowe metody na rzucenie palenia budzą wątpliwości. W rezultacie NTZ pozostaje nadal najbezpieczniejszym sposobem walki z nałogiem.

Receptura apteczna
58

WSTĘP: Nystatyna to jeden z najstarszych leków przeciwgrzybiczych stosowanych w recepturze aptecznej. Mimo upływu lat surowiec wciąż dość często pojawia się na receptach lekarskich…

REKLAMA
REKLAMA