Spis treści „MGR.FARM” – Numer 6
WERSJA LEKKA
- Królowa gór
- L04
WSTĘP: Anna Czerwińska to ikona polskiego himalaizmu. Niewiele osób jednak wie, że pierwsza Polka, która zdobyła Koronę Ziemi jest farmaceutką. Czytaj dalej bezpłatnie.
- Archiwum X: Upiór w tabletce
- L08
WSTĘP: Jeśli sądziliście, że tragedie i afery związane z testowaniem nowych leków to historie z przeszłości, które nie dotyczą współczesnego świata, to niedawne wydarzenia z Francji wyprowadzą Was z błędu.
- Domowa receptura: Mocne i lśniące aż po same końce
- L10
WSTĘP: Są zdecydowanie najważniejszym i najbardziej interesującym atrybutem piękna. Właściwa pielęgnacja włosów wymaga jednak nie lada wysiłku.
- Kruche
- L12
WSTĘP: Może być podstawą zarówno deseru, jak i dania głównego. Umiejętność zrobienia dobrego ciasta kruchego, jest bardzo przydatna.
- Cellulit na celowniku
- L14
WSTĘP: Często bywa nazwany pomarańczową skórką, kalafiorem lub cellulitisem. Cellulit jest efektem nadmiernego gromadzenia się tkanki tłuszczowej na biodrach, pośladkach, a szczególnie na udach.
- Farmacja na świecie: Rumunia
- L18
WSTĘP: O tym jak wygląda praca w rumuńskich aptekach i uprawnienia tamtejszych farmaceutów opowiada nam Sylvia Toma, farmaceutka pracująca w aptece Pharmalife Med w Bukareszcie.
- Film
- L20
WSTĘP: W walce o własne życie przeciwnikiem często nie jest śmiertelna choroba, ale ułomny system opieki zdrowotnej i pazerność firm farmaceutycznych.
- Książka
- L21
WSTĘP: W morzu książek czasami można wyłowić prawdziwą perełkę. Żywe wspomnienie fikcyjnej lub prawdziwej historii, zmuszające do głębszej refleksji i analizy świata, w którym żyjemy.
- Apteczne łamigłówki
- L22
WSTĘP: Nonogram, labirynt, krzyżówka, sudoku…
WERSJA PRO
- Przegląd naukowy
- 6
WSTĘP: Najciekawsze i najważniejsze doniesienia ze świata farmacji. Między innymi o tym, czy dieta wpływa na sen, co migrena ma wspólnego z menopauzą i czy fenytoina znajdzie zastosowanie w leczeniu stwardnienia rozsianego…
- Krótko i na temat
- 9
WSTĘP: Na fali dyskusji o opiece farmaceutycznej, która przetoczyła się niedawno przez polskie media, o szansach na jej wdrożenie rozmawiają dwaj farmaceuci: Przemek Sajewski i Mariusz Politowicz
- Z opieką farmaceutyczną dookoła świata…
- 10
WSTĘP: Opieka farmaceutyczna nie jest wynalazkiem ostatnich lat. W różnych formach funkcjonuje na świecie już od kilku dekad.
- Metoda małych kroków
- 14
WSTĘP: O pracach zespołu roboczego do spraw opieki farmaceutycznej przy Ministrze Zdrowia rozmawiamy z jego przewodniczącym – magistrem farm. Grzegorzem Zagórnym
- Farmaceuta w szpitalu
- 16
WSTĘP: Zwykło się uważać, że praca w aptece szpitalnej jest nudna i monotonna. Czy rzeczywiście brak w niej wyzwań? Jak naprawdę wygląda praca w takim miejscu?
- Nie musimy się już wstydzić
- 20
WSTĘP: O pracy w aptece szpitalnej rozmawiamy z dr n. farm. Hanną Jankowiak-Gracz – kierowniczką apteki w Szpitalu Klinicznym Przemienienia Pańskiego w Poznaniu i wojewódzkim konsultantem ds. Farmacji szpitalnej na Wielkopolskę.
- Zatrzymać pauperyzację!
- 24
WSTĘP: Farmaceuci coraz bardziej oddalają się od swojej misji. Bez poważnych zmian systemowych i mentalnych, jego pauperyzacja będzie postępowała.
- 18 lat Farmacja.pl
- 28
WSTĘP: O Farmacja.pl – najdłużej działającym i najbardziej rozpoznawalnym portalu internetowym dla farmaceutów rozmawiamy z jego twórcą – drem n. farm. Stanisławem Piechulą.
- Apteka specjalistyczna
- 32
WSTĘP: Specjalistyczne produkty mogą zwiększyć konkurencyjność apteki na lokalnym rynku. Taki asortyment wiąże się jednak z pewnym ryzykiem.
- Etixx w aptece
- 34
WSTĘP: O obecności suplementów diety marki Etixx w aptece rozmawiamy z Magdaleną Buczkowską z Apteki Medica w Środzie Wielkopolskiej.
- Zwrot leku termolabilnego
- 36
WSTĘP: Od niedawna aptekom trudniej zwrócić do hurtowni leki termolabilne. To efekt wymogów dotyczących Dobrej Praktyki Dystrybucyjnej.
- Recepta na problem z receptą: powracające wątpliwości
- 38
WSTĘP: Mimo że od momentu wejścia w życie obowiązującego rozporządzenia w sprawie recept lekarskich minęło kilka lat, to niektóre problemy i wątpliwości wracają jak bumerang.
- Wszystkie tajemnice HPV
- 40
WSTĘP: Od brodawek na skórze po raka szyjki macicy. Wirus HPV towarzyszy człowiekowi zdecydowanie częściej niż mogłoby się wydawać.
- Ból zęba
- 42
WSTĘP: Walka z bólem zęba wymaga szybkości, siły i skuteczności. To dlatego tak niewiele jest leków mających zarejestrowane wskazanie do jego leczenia.
- Tiksotropowa tarcza
- 48
WSTĘP: Marzeniem każdego alergika jest niewidzialna tarcza, która ochroni go przed ekspozycją na alergeny i sprawi, że stosowanie leków przeciwalergicznych nie będzie konieczne.
- Przypadek kliniczny: infekcja grzybicza pochwy
- 50
WSTĘP: Rozmowa z pacjentką w aptece o jej problemach ze zdrowiem okolic intymnych wymaga nie tylko wyczucia i taktu, ale przede wszystkim wiedzy, która pozwoli rozwiązać problem.
- Receptura apteczna: lek recepturowy z Neospasminą
- 52
WSTĘP: Mikstury to w recepturze aptecznej wciąż bardzo popularna postać leku. W ich składzie odnajdujemy m.in. nalewki, roztwory, syropy a także leki gotowe, traktowane jako surowce.