REKLAMA

Spis treści „MGR.FARM” – Numer 7

WERSJA LEKKA

Farmaceuta mrożący krew w żyłach
L04

WSTĘP: Farmaceuta za dnia, pisarz po pracy. Nikt lepiej od niego nie wie jak jednocześnie przyspieszyć puls i zmrozić krew w żyłach.

Polak potrafi
L08

WSTĘP: Pod koniec ubiegłego roku polskie apteki pojawiły się na pierwszych stronach nowojorskich gazet. Niestety nie przyniosły nam tym chluby…

Domowa receptura: słoneczna pielęgnacja
L10

WSTĘP: Trudno wyobrazić sobie bezpieczniejsze opalanie podczas urlopu, jak z użyciem własnoręcznie wykonanych kosmetyków.

Letnie orzeźwienie
L12

WSTĘP: Nadchodzi lato – niektórzy już zacierają ręce, by móc prażyć się w promieniach słońca, inni z kwaśną miną będą szukali schronienia przed lejącym się z nieba żarem. Czytaj dalej bezpłatnie.

Farmacja na świecie: Iran
L14

WSTĘP: O tym jak wygląda praca w irańskich aptekach i uprawnienia tamtejszych farmaceutów opowiada nam Reyhaneh Shariatmadari, farmaceutka pracująca w aptece Dr. Vosughi Pharmacy

Wielki Test Capivit
L16

WSTĘP: Osobiste doświadczenia i przekonanie o skuteczności preparatu mają kluczowe znaczenie podczas jego rekomendacji przez farmaceutkę.

Film
L18

WSTĘP: Jeśli wierzycie, że filmy mają leczniczą moc, to ten jest zdecydowanie jednym z nich. Po jego seansie z pewnością zmieni się Wasz punkt widzenia na własne problemy.

Książka
L19

WSTĘP: Do tej pory jest zaliczany do kanonu najlepszych polskich powieści. W końcu nie bez powodu dzieło Tomasza Dołęgi-Mostowicza doczekało się dwóch ekranizacji.

Apteczne łamigłówki
L20

WSTĘP: Nonogram, labirynt, krzyżówka, sudoku…

mgr.farm #7

WERSJA PRO

Przegląd naukowy
6

WSTĘP: Liraglutyd dla zajadających stres? Małżeństwo najlepszym lekarstwem? Zapraszamy do przeglądu naukowych faktów, które z pewnością Was zainteresują.

Krótko i na temat…
9

WSTĘP: Czy farmaceutom potrzebna jest klauzula sumienia? Czy ich przekonania powinny wpływać na funkcjonowanie apteki? Na ten kontrowersyjny temat rozmawiają Marcin Bujewski i Mariusz Politowicz.

Sumienie farmaceuty
10

WSTĘP: Mają ją zarówno lekarze, jak i pielęgniarki – klauzula sumienia. Wolności od przymusu postępowania wbrew własnemu sumieniu domagają się też niektórzy farmaceuci.

Obiektywne dobro pacjenta
14

WSTĘP: O klauzuli sumienia dla farmaceutów rozmawiamy z mgr farm. Małgorzatą Prusak – przewodniczącą Stowarzyszenia Farmaceutów Katolickich Polski

Wszystkie klauzule farmaceuty
16

WSTĘP: Czy farmaceuta może odmówić wydania leku? Paradoksalnie sytuacji i przepisów do tego uprawniających jest całkiem sporo. Czytaj dalej bezpłatnie.

Cukier, który leczy?
20

WSTĘP: Leki homeopatyczne budzą kontrowersje – również w środowisku farmaceutów. Spór o ich skuteczność i działanie od lat pozostaje nierozstrzygnięty.

Farmaceuta na wakacjach
24

WSTĘP: Dokąd na urlop udają się farmaceuci? A może zamiast odpoczywać po prostu… pracują? Wakacje w aptece to specyficzny czas…

Na wakacje do pracy
28

WSTĘP: Urlop to dla farmaceuty nie tylko czas odpoczynku. To również okazja do podjęcia wakacyjnej pracy w nadmorskim kurorcie.

Zmieniamy godziny otwarcia
32

WSTĘP: Urlop części personelu i mniejsza liczba pacjentów mogą skłaniać do sezonowej zmiany godzin pracy apteki. Taka decyzja obarczona jest jednak sporym ryzykiem.

Wakacyjna apteczka
34

WSTĘP: Z początkiem wakacji i w aptekach pojawiają się pacjenci szykujący się do urlopowych wyjazdów. Każdy z nich ma inne oczekiwania odnośnie wakacyjnej apteczki.

Przezorna zawsze zaopatrzona
36

WSTĘP: Kosmetyczka to skarb każdej kobiety, jednak podczas wakacji jej zawartość nabiera szczególnej wagi.

Recepta na problem z receptą: Rewolucja odpowiednikowa
38

WSTĘP: 12 czerwca zacznie obowiązywać nowelizacja ustawy refundacyjnej, która zmieni zasady wydawania w aptekach odpowiedników leków.

HACCP w aptece
40

WSTĘP: System Analizy Zagrożeń i Krytycznych Punktów Kontroli to jeden z elementów wymaganych podczas kontroli Sanepidu w aptece.

Alergia w ciąży
42

WSTĘP: Stosowanie leków przeciwalergicznych w ciąży na ogół budzi obawy pacjentek. Na szczęście na rynku pojawiają się nowoczesne preparaty, które mogą stosować bez obaw.

Pogromcy Aptecznych Mitów: Lewoskrętna witamina C
48

WSTĘP: Lewoskrętna witamina C obrosła już legendą. Domagający się jej pacjenci to coraz większy problem farmaceutów. Czy ona naprawdę istnieje? A może to kolejny apteczny mit?

Prawidłowe samoleczenie bólu
50

WSTĘP: Czasy, gdy na ból głowy dostępna była tylko jedna tabletka z krzyżykiem już dawno minęły. Rosnąca różnorodność środków przeciwbólowych dostępnych bez recepty sprawia, że odpowiedzialność farmaceuty za ich właściwą rekomendację jest coraz większa.

Instrukcja skutecznego stosowania
52

WSTĘP: Rolą farmaceuty jest nie tylko rekomendacja pacjentowi odpowiedniego preparatu, ale przede wszystkim poinstruowanie go w kwestii jego właściwego i skutecznego stosowania.

Receptura apteczna: pasta z ichtiolem
54

WSTĘP: Pasty są szczególnym rodzajem maści-zawiesin, zawierającym co najmniej 40% substancji stałej, nierozpuszczalnej w podłożu.

REKLAMA
REKLAMA