REKLAMA

Spis treści „MGR.FARM” – Numer 9

WERSJA LEKKA

Księżyce Marii
L04

WSTĘP: Pracowita marzycielka – tak mówią o niej znajomi. Maria Folta-Szopińska chodzi z głową w chmurach, jednocześnie twardo stąpając po ziemi.

Zastygli
L08

WSTĘP: Ta historia brzmi jak scenariusz pełnego napięcia filmu fantastycznonaukowego. Wydarzyła się jednak naprawdę i po dziś dzień wywołuje ciarki na plecach…

Zespół Niespokojnych Nóg
L10

WSTĘP: Pewnie niejeden farmaceuta zadawał sobie pytanie, czy taka choroba rzeczywiście istnieje. Zespół niespokojnych nóg.

Domowa receptura: Owocowa kosmetyczka
L12

WSTĘP: Soczyste, pachnące i… upiększające. Jeśli uwielbiacie owoce, to nic nie stoi na przeszkodzie, by samodzielnie wykonać z nich kosmetyki.

Boli, bo musi boleć
L14

WSTĘP: Dla niektórych jest on materiałem do ćwiczeń językowych, dla innych powodem do śmiechu…

Matka farmaceutka na urlopie
L15

WSTĘP: Urlop urlopem, a farmaceuta – i tak w pracy. Od zawodu nie da się uciec nad morze, w góry czy, jak w moim przypadku – w pieluchy.

Leki, których nie było
L16

WSTĘP: Czy pacjenci czasami pytają Was o lek, którego nazwy nigdy wcześniej nie słyszeliście? Istnieje duża szansa, że dowiedzieli się o nim z filmu…

Coolturalnie
L18

WSTĘP: Kino, film, książka i muzyka. Kulturalny repertuar dobrany specjalnie dla farmaceutów.

Apteczne łamigłówki
L20

WSTĘP: Nonogram, labirynt, krzyżówka i sudoku.

mgr.farm #9

WERSJA PRO

Przegląd naukowy
6

WSTĘP: Wszystko o nowych właściwościach witaminy D, wpływie antyoksydantów na raka trzustki, badaniach mózgów „superstaruszków” i wiele więcej.

Krótko i na temat
9

WSTĘP: Czy receptura apteczna jest rzeczywiście potrzebna? Co sądzą o niej farmaceuci? Rozmowę na ten temat przeprowadzili mgr farm. Mariusz Politowicz i dr n. farm. Marek Malinowski.

Po co nam ta receptura?
10

WSTĘP: Dla jednych to niechciany obowiązek. Dla innych to istota aptekarstwa. Opinie na temat receptury aptecznej są podzielone.

Refundacja leków recepturowych pod lupą!
13

WSTĘP: Narodowy Fundusz Zdrowia coraz uważniej przygląda się sposobom wyceny leków recepturowych przez apteki. Błędy potrafią być kosztowne.

Receptura nie jest jeszcze wspomnieniem
16

WSTĘP: O współczesnej recepturze aptecznej w Polsce rozmawiamy z mgrem farmacji Wojciechem Chmielakiem.

Leki dla dzieci
20

WSTĘP: Rekomendowanie leków dla dzieci to ogromna odpowiedzialność, do której udźwignięcia musi być bezbłędnie przygotowany każdy farmaceuta.

Ciąża OTC
24

WSTĘP: Kobiety w ciąży i matki karmiące należą do najbardziej wymagających pacjentów w aptece, przy których farmaceuta musi wykazać się nie tylko doskonałą wiedzą, ale i pewnością w słuszność własnej rekomendacji.

Urojone terapie
28

WSTĘP: Pacjenci coraz częściej szukają alternatywy dla medycyny konwencjonalnej. W rezultacie stają się coraz bardziej podatni na wpływ znachorów i samozwańczych ekspertów, obiecujących cudowne uzdrowienie.

Praca szuka farmaceuty
32

WSTĘP: Rosnąca liczba aptek i niskie bezrobocie wśród farmaceutów sprzyjają poszukiwaniu nowej i lepiej płatnej pracy.

Apteczne kompendium 75+
34

WSTĘP: Po kilku tygodniach obowiązywania nowego uprawnienia specjalnego „S” nadszedł czas na podsumowanie wszystkiego, co wiemy o bezpłatnych lekach dla seniorów.

Recepta na problem z receptą: Statystyczne dylematy
36

WSTĘP: Co zrobić, gdy lekarz wypisze leki na recepcie innej osoby uprawnionej lub pieczątka nagłówkowa nie jest zgodna z nadrukowanym kodem REGON?

Dawka ma znaczenie
38

WSTĘP: Na rynku leków przybywa wieloskładnikowych preparatów na przeziębienie, które zawierają różne dawki paracetamolu. Które z nich są najskuteczniejsze?

Studium przypadku: Tabletka czy aerozol?
40

WSTĘP: Katar jest jedną z najczęstszych dolegliwości, z jakimi do apteki zgłaszają się pacjenci. W takich sytuacjach dobór odpowiedniego leku tylko z pozoru wydaje się łatwy.

Przegląd lekowy: know how
42

WSTĘP: Opieka farmaceutyczna zbliża się do polskich aptek wielkimi krokami. Przeglądy lekowe z pewnością będą jednym z jej podstawowych narzędzi.

Różne oblicza bólu głowy
46

WSTĘP: Znajomość przyczyny bólu głowy z pewnością ułatwia jego leczenie. Niestety etiologia tej dolegliwości w wielu przypadkach nadal pozostaje nieznana.

Gardłowa sprawa
52

WSTĘP: Błona śluzowa gardła jest nieustannie narażona na kontakt z drobnoustrojami. Niewłaściwe leczenie jej infekcji grozi poważnymi powikłaniami.

Receptura apteczna
54

WSTĘP: W okresie jesienno-zimowym na receptach dość często pojawiają się leki o donosowej drodze podania. Przykładem takiego leku recepturowego jest maść z adrenaliną.

REKLAMA
REKLAMA