REKLAMA
Autor: Redakcja Farmacja.pl Opublikowano: 3 stycznia 2017

Spore zmiany w sprzedaży pozaaptecznej leków

REKLAMA

Najważniejszym elementem zmian zaproponowanych przez Ministerstwo Zdrowia jest nowy wykaz określający wymagania dla produktów leczniczych dopuszczonych od obrotu w sklepach ogólnodostępnych. Na obowiązującym do tej pory wykazie z 2010 roku znajdowało się aż 51 pozycji. Na nowym jest ich tylko 17. Wykaz określa też maksymalne dawki w jakich substancje te będą mogły być dostępne oraz maksymalne wielkości ich opakowań.

Jeśli wykaz wejdzie w życie w zaproponowanej postaci, w sklepie, kiosku, drogerii i na stacji benzynowej nie będzie już można kupić wody utlenionej, salicylanu choliny czy simetikonu. W skład leków dostępnych w obrocie pozaaptecznym nie wejdzie też już kofeina czy witamina C – często spotykane w preparatach przeciwbólowych i przeciwprzeziębieniowych. Projekt zakłada zresztą też, że producenci nie będą mogli już dowolnie łączyć poszczególnych składników z wykazów w lekach złożonych.

Na nowym wykazie znalazły się też leki, które wcześniej dostępne były tylko w aptekach, takie jak loperamid (2 tabletki w opakowaniu), omeprazol (4 tabletki w opakowaniu) czy esomeprazol (2 tabletki w opakowaniu).

REKLAMA

Projekt rozporządzenia zakłada też inne restrykcje dotyczące leków w obrocie pozaaptecznym. Ich nazwy nie będą mogły wprowadzać w błąd ani nie będą mogły być identyczne z nazwą leku dostępnego na receptę.

REKLAMA

Przy ustalaniu nowych kryteriów Ministerstwo Zdrowia kierowało się przede wszystkim bezpieczeństwem stosowania leków, wymaganiami dotyczącymi przechowywania i dystrybucji oraz zakresem dostępności produktów leczniczych. Projekt zakłada więc, że do obrotu w sklepach ogólnodostępnych nie będą mogły być dopuszczone leki, których niekontrolowane stosowanie wiąże się z poważnym ryzykiem wystąpienia działań niepożądanych czy przedawkowania.

Jeśli proponowane rozporządzenie wejdzie w życie, przedsiębiorcy będą mieli 12 miesięcy na dostosowanie swojego asortymentu do nowych wymogów.

Projekt rozporządzenia można znaleźć pod tym adresem.

Źródło: RCL

Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA
REKLAMA

Udostępnij tekst w mediach społecznościowych