Sprawę umorzono, bo “przeprosił i obiecał, że się poprawi” | farmacja.pl

Sprawę umorzono, bo “przeprosił i obiecał, że się poprawi”

Obrazek użytkownika farmacja.pl
Autor: farmacja.pl / Opublikowano: 2016-12-14 09:58:42 /

Nielegalny wywóz leków z Polski kwitnie, organy ścigania okazują się być bezsilnie, a ich wyroki co najmniej niedorzeczne. Taki obraz świata przekrętów farmaceutycznych ukazuje nam raport Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego – czytamy na portalu pikio.pl

Ustalenia GIF są szokujące. Zdaniem Inspektoratu, mafia lekowa, która potężne pieniądze uzyskuje na nielegalnym wywozie leków z Polski, jest wielopoziomowym tworem o potężnym zasięgu. GIF doszukuje się członków mafii nawet wśród organów ścigania.

O powiązaniach mafii z prokuratorami i policją mają świadczyć dane z Prokuratury Generalnej. Jej departament do spraw przestępczości gospodarczej śledzi kolejne działania prokuratur z całego kraju, które podjęły się walki z procederem. W ciągu ostatnich 3 lat w Polsce wszczęto 95 postępować. Aż 3/4 z nich umorzono lub zawieszano.
Szok wywołują jednak uzasadnienia prokuratorów, które ci wydają, by ukręcić sprawie łeb. Jednym ze zdecydowanie najbardziej kontrowersyjnych uzasadnień, było to dotyczące sprawy osoby, która za granicę wywiozła leki warte 30 mln złotych. Postępowanie umorzono, gdyż podejrzany przeprosił prokuratora i obiecał, że więcej nic nie wywiezie.

Wątpliwości wzbudza też inne z postanowień prokuratorskich. Umorzono bowiem sprawę mężczyzny, który zagranicę wywiózł leki o wartości 45 mln złotych. Powodem była „niska szkodliwość społeczna czynu”.

Jak dotąd najwyższą karą, jaką sąd nałożył na osobę związaną z mafią lekową, był wyrok ośmiu miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu na dwa lata.

Źródło: pikio.pl

Udostępnij
PILNE
ZAMKNIJ
Oświadczenie

Dostęp do zawartości serwisu farmacja.pl jest możliwy
dla osób uprawnionych do wystawia recept
lub osób prowadzących obrót produktami leczniczymi.

Oświadczam, że jestem lekarzem, farmaceutą
lub osobą prowadzącą zaopatrzenie w produkty lecznicze.


Akceptuj