REKLAMA
Autor: Redakcja mgr farm Opublikowano: 20 stycznia 2020

Sprawozdanie ZD-5 apteki w praktyce

Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA

Obowiązkiem sprawozdawczym do GUS są objęte wszystkie apteki działające na terenie naszego kraju. Różny jest jednak zakres badań prowadzonych przez GUS w konkretnych aptekach. Zdecydowana większość aptek musi wypełnić jedynie formularz ZD-5, co nie jest czynnością zbyt skomplikowaną ani też czasochłonną. W moim poradniku przedstawię opis jak przejść to badanie statystyczne szybko i „bezboleśnie”…

Link z informacją o obowiązku badania apteka powinna otrzymać pocztą e-mail. Znajduje się w nim data udostępnienia formularza do wypełnienia dla konkretnej apteki oraz graniczny termin jego wypełnienia (czyli 31.01.2020). W roku 2020 wypełniamy formularz dotyczący roku 2019.

Żeby szybko odnaleźć wiadomość z informacją o badaniu należy wyszukać nadawcę e-mail GUS-Portal@info.stat.gov.pl lub e-mail z tytułem „Obowiązek sprawozdawczy ZD-5”. Dosyć często ta wiadomość ląduje w folderze SPAM poczty e-mail i jest przez to nie zauważona.

REKLAMA

Po odszukaniu wiadomości klikamy na link, który się w niej znajduje albo na ten podany poniżej.

REKLAMA

„Dane uzyskane w badaniu są objęte tajemnicą statystyczną i będą wykorzystane wyłącznie do opracowań zbiorczych (art. 10 ww. ustawy). Udział w badaniu jest obowiązkowy. Obowiązującą formą przekazania danych jest forma elektroniczna. Sprawozdanie można sporządzić w Portalu Sprawozdawczym po zalogowaniu na stronie https://raport.stat.gov.pl

Formularz elektroniczny dostępny będzie od  2020-01-08.

Termin przekazania sprawozdania upływa w dniu: 2020-01-31”


Po kliknięciu na odnośnik zostaniemy przekierowani do strony logowania portalu sprawozdawczego GUS.

Wpisujemy tu dane niezbędne do zalogowania się apteki otrzymane wcześniej od GUS.


Jeśli wypełniamy formularz po raz pierwszy niezbędne będzie wypełnienie danych osoby sprawozdającej (klikamy na zielonego ludzika i później na kredkę, która pozwala na modyfikację jego danych).


Jeśli robimy to już kolejny raz nie musimy nic robić tylko od razu przejść do wypełnienia sprawozdania klikając na strzałce obok napisu „Liczba obsługiwanych obowiązków sprawozdawczych”

Następnie wypełniamy lub poprawiamy „Lista Jednostek Sprawozdawczych obsługiwanych przez użytkownika” jeśli nie nastąpiły żadne zmiany pozostawiamy bez edycji.

W dalszej kolejności klikamy na ikonie formularz (obok lupki) w sekcji „Lista aktualnych obowiązków sprawozdawczych”


Spowoduje to otworzenie się formularza do wypełnienia o ile nie mamy w przeglądarce aktywnej blokady wyskakujących okienek. W przeciwnym wypadku musimy wyrazić zgodę na ich otwieranie aby móc wypełnić sprawozdanie…


Formularz ma 2 strony i jego wypełnienie jest banalne.

Koniecznie jednak trzeba podać e-mail do sekretariatu. Może być on identyczny jak do aptek.

Na końcu następuje automatyczna weryfikacja wpisanych treści zatwierdzenie formularz.


Jeśli popełniliśmy jakiś błąd lub zabrakło jakiś danych to możliwa jest poprawa sprawozdania.


Po zakończeniu edycji i weryfikacji pozostaje jedynie zatwierdzenie wypełnionego formularza.


Dodatkowo potwierdzenie faktu wypełnienia obowiązku sprawozdawczego apteka powinna otrzymać na adres e-mail: „Główny Urząd Statystyczny potwierdza przekazanie sprawozdania  ZD-5 (Sprawozdanie apteki i punktu aptecznego) w formie elektronicznej za okres sprawozdawczy:  rok 2019”

Jeśli zbyt długo zwlekamy z wypełnieniem sprawozdania lub wpisaliśmy dane jedynie częściowo bez ich zatwierdzenia to 24.01.2020 powinniśmy otrzymać przypomnienie na adres e-mail, że obowiązek nie został zrealizowany… Należy więc to zrobić w ciągu tygodnia jaki nam pozostał do daty 31.01.2020.

Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA
REKLAMA

Udostępnij tekst w mediach społecznościowych