Sprzedaż ibuprofenu trzeba ograniczyć | farmacja.pl

Sprzedaż ibuprofenu trzeba ograniczyć

Obrazek użytkownika farmacja.pl
Autor: farmacja.pl / Opublikowano: 2017-03-17 08:00:00 /

Naukowcy apelują o wprowadzenie ograniczeń dotyczących sprzedaży leków z ibuprofenem bez recepty. Z ich wyliczeń wynika, że substancja ta zwiększa ryzyko ataku serca o 31%. W przypadku diklofenaku ryzyko to wynosi aż 51%.

Autorem badania, wskazującego na mniejsze bezpieczeństwo ibuprofenu niż do tej pory sądzono, jest duński naukowiec prof. Gunnar Gislason z Uniwersytetu w Kopehadze.

- Umożliwienie sprzedaży tych leków bez recepty, bez porady czy jakichkolwiek ograniczeń, wysyła sygnał do społeczeństwa, że muszą być całkowicie bezpieczne. Te badania brutalnie przypominają, że niesteroidowe leki przeciwzapalne nie są nieszkodliwe. Dikofenak i ibuprofen to powszechnie stosowane leki, które dość znacząco powiązano ze wzrostem ryzyka wystąpienia ataku serca - mówi Gislason.

To nie pierwsze tego typu doniesienia dotyczące niesteroidowych leków przeciwzapalnych. We wrześniu British Medical Journal opublikował wyniki badań łączące popularne NPLZ-y z rosnącym ryzykiem wystąpienia wad kardiologicznych.

Zdaniem prof. Gislasona tego typu leków nie należy stosować u osób z problemami sercowo-naczyniowymi oraz znajdującymi się w grupie ryzyka.
- Nie sądzę by te leki powinny być sprzedawane w supermarketach czy na stacjach benzynowych, gdzie nikt nie jest w stanie profesjonalnie doradzić, jak powinno się ich używać - mówi Gislason i sugeruje, że NLPZ-y powinny być stosowane wyłącznie po konsultacji z lekarzem i dostępne tylko w aptekach - i to w ograniczonych dawkach i ilościach.

Jego zdaniem obecny komunikat wysyłany do społeczeństwa, mówiący że skoro niesteroidowe leki przeciwzapalne są dostępne bez recepty, to muszą być bezpieczne - jest zły.

Badania przeprowadzone przez duńskich naukowców dotyczyły blisko 29 000 pacjentów z Danii, u których stwierdzono atak serca w latach 2001-2010. Wyniki wskazują, że niesteroidowe leki przeciwzapalne przyczyniały się do zwiększenia ryzyka ataku o 31%. Zdaniem ekspertów może to wynikać z wpływu jaki te grupa leków wywiera na proces krzepliwości krwi. Zdaniem Gislasona nie należy brać więcej niż 1200 mg ibuprofenu dziennie.

Wyniki badania można znaleźć pod tym adresem.

Źródło: The Guardian

Udostępnij
PILNE
ZAMKNIJ
Oświadczenie

Dostęp do zawartości serwisu farmacja.pl jest możliwy
dla osób uprawnionych do wystawia recept
lub osób prowadzących obrót produktami leczniczymi.

Oświadczam, że jestem lekarzem, farmaceutą
lub osobą prowadzącą zaopatrzenie w produkty lecznicze.


Akceptuj