Stanisław Karczewski: O tym rozwiązaniu mówiliśmy od lat | farmacja.pl

Stanisław Karczewski: O tym rozwiązaniu mówiliśmy od lat

Obrazek użytkownika farmacja.pl
Autor: farmacja.pl / Opublikowano: 2017-04-21 09:00:00 /

Marszałek Senatu Stanisław Karczewski przypomina, że Prawo i Sprawiedliwość już od lat mówiło o konieczności wprowadzenia rozwiązania określanego mianem 'apteka dla aptekarza'. Teraz ta obietnica wyborcza jest realizowana.

- O tym rozwiązaniu mówiliśmy od wielu lat. Mówiliśmy, że chcemy tego i że będziemy zabiegać o to, żeby aptekę prowadził farmaceuta - przypominał Karczewski, podczas wczorajszego posiedzenia Senatu. - Mówiliśmy o tym w jednej i w drugiej kampanii wyborczej, więc nie jest niczym zaskakującym to, co w tej chwili wprowadzamy w życie. I pacjenci będą zadowoleni, pacjenci będą w dobrej sytuacji, dlatego że ta ustawa jest przede wszystkim dla nich.

Marszałek Senatu zapewniał, że omawiana ustawa jest przede wszystkim dla pacjentów i sprowadza się do dbałości o jakość działania aptek.

- Model, do którego chcemy dążyć (...) to jest model angielski - mówił Stanisław Karczewski, nawiązując do wcześniejszej wypowiedzi senatora Zbigniewa Cichonia, który podkreślał, że działanie farmaceuty jest przedłużeniem działania lekarza. - Często tam się zaczyna i kończy leczenie. Jeśli państwo stanęlibyście w długiej kolejce w aptece – miałem okazję, przyjemność czy nieprzyjemność, stać w takiej kolejce, która miała kilkadziesiąt osób – to usłyszelibyście państwo pytania i takie rozmowy: mam to, mam takie schorzenie. Farmaceuci właściwie rozpoczynają, a często też skutecznie kończą leczenie, więc ich porady muszą być na wysokim poziomie. I to przede wszystkim ta ustawa ma zapewnić. Rynek nie rozwiązuje spraw w systemie opieki zdrowotnej. Doświadczenie, które było wykonywane na żywym organizmie, na żywym organizmie Polaków, na zdrowiu Polaków, już się kończy. Kończy się dzięki sieci szpitali, kończy się dzięki zmianom, które będziemy wprowadzali.
Marszałek Karczewski, jako przykład konieczności wprowadzenia zmian na rynku aptek, przytoczył historię swojej przeprowadzki z Warszawy do miejscowości, która liczyła sobie wtedy 5 tysięcy mieszkańców.

- W tej chwili z powodu likwidacji największego zakładu, którym była jednostka wojskowa, liczba mieszkańców zmniejszyła się do 4 tysięcy. Jak przyjechałem, była jedna apteka, a w tej chwili jest 6 aptek, które ze sobą konkurują, walczą - opowiadał Karczewski. - Najprawdopodobniej, gdyby ten rynek był uwolniony i w dalszym ciągu tak by się działo, to jedna z aptek, która zapewne obniża ceny suplementów diety, kosmetyków – mówił o tym pan senator – by wygrała, bo miałaby najwięcej pacjentów. Wygrałaby i zlikwidowałyby się pozostałe apteki. Ale co później zrobiłaby ta apteka? Oczywiście podniosłaby ceny i później ceny – właśnie o to państwo tak bardzo zabiegacie – byłby wyższe.

- Jestem lekarzem i spotykałem się z różnymi sytuacjami, które były szokujące. Kiedyś wypisałem Bisocard, pacjent dostał Bisacodyl. Więc dbajmy o to, żeby do takich sytuacji nie dochodziło i żebyśmy naprawdę mieli apteki, a nie apteki-supermarkety. Ta ustawa tego ma dotyczyć i taki jest jej cel - zakończył Marszałek Senatu.

Źródło: senat.gov.pl

Udostępnij

Komentarze

aptekarka2017-04-21 17:52:35 April 21, 2017

Senat poprał ustawę.
Dziękujemy!!!

PILNE
ZAMKNIJ
Oświadczenie

Dostęp do zawartości serwisu farmacja.pl jest możliwy
dla osób uprawnionych do wystawia recept
lub osób prowadzących obrót produktami leczniczymi.

Oświadczam, że jestem lekarzem, farmaceutą
lub osobą prowadzącą zaopatrzenie w produkty lecznicze.


Akceptuj