REKLAMA
Autor: Redakcja mgr farm Opublikowano: 2 lipca 2020

Stanowisko Centrum e-Zdrowia w sprawie recept z uprawnieniem “S” po 1 lipca

Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA

Redakcja MGR.FARM już w ubiegłym tygodniu jako pierwsza informowała, że wchodzące z dniem 1 lipca przepisy mogą wywołać zamieszanie z receptami na bezpłatne leki dla seniorów (czytaj również: Od 1 lipca będzie zamieszanie z receptami na bezpłatne leki dla seniorów?). A wszystko dlatego, że tego dnia uprawnienie do ich wystawiania miały uzyskać nowe grupy pracowników medycznych: lekarze i pielęgniarki z gabinetów specjalistycznych oraz pracujący w szpitalach. Do tej pory prawo do przepisania osobie po 75. roku życia bezpłatnych leków, mieli tylko lekarze i pielęgniarki POZ.

A problem polega na tym, że zgodnie z obowiązującymi od 1 lipca przepisami nowa grupa pracowników medycznych przed wystawieniem recepty z uprawnieniem “S” ma obowiązek zweryfikowania ilości oraz rodzaju przepisywanych takiemu pacjentowi leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych. Weryfikacji trzeba dokonać pod względem bezpieczeństwa oraz konieczności stosowania wspomnianych produktów przez danego pacjenta, a także wziąć w jej ramach pod uwagę recepty wystawione oraz zrealizowane dla tego pacjenta. Weryfikacja taka przebiegać ma przy użyciu odpowiedniej funkcjonalności systemu P1. Problem w tym, że system ten jeszcze takiej funkcjonalności nie ma.

Ministerstwo Zdrowia poinformowało 22 czerwca, że wspomniana funkcjonalność systemu zostanie uruchomiona dopiero od dnia 1 października 2020 r. Brak systemu, którego lekarze specjaliści oraz pracujący w szpitalach mieli używać od 1 lipca, w praktyce oznacza, że nadal nie będą mogli wystawiać recept z uprawnieniem “S” (czytaj więcej: Platforma P1 nie jest gotowa na to, by wystawiać więcej e-recept dla seniorów).

REKLAMA

Centrum e-Zdrowia potwierdza…

Wczoraj komunikat w tej sprawie wydało Centrum e-Zdrowia (dawniej: Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia). Poinformowało w nim, że do 30 września 2020 r. możliwość ich wystawiania mają tylko lekarze/pielęgniarki POZ.

REKLAMA

Co z pozostałymi pracownikami medycznymi? Jak  informuje Centrum e-Zdrowia po tej dacie uprawnienie uzyskają wskazani w art. 43a ust. 1 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. z 2019 r. poz. 1373 z późn. zm.), w brzmieniu nadanym mu przez ustawę z dnia 19 lipca 2019 r. o zmianie niektórych ustaw w związku z wdrażaniem rozwiązań w obszarze e-zdrowia (Dz. U. poz. 1590), pozostali pracownicy medyczni.

A zatem będą to:

  1. lekarz lub pielęgniarka udzielający świadczeń opieki zdrowotnej:
    a) w ramach umowy o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej z zakresu ambulatoryjnej opieki specjalistycznej lub
    b) z zakresu ambulatoryjnej opieki specjalistycznej w ramach umowy, o której mowa w art. 159a umowa o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w ramach systemu zabezpieczenia;
  2. lekarz udzielający świadczeń opieki zdrowotnej:
    a) w ramach umowy o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej z zakresu leczenia szpitalnego lub
    b) z zakresu leczenia szpitalnego w ramach umowy, o której mowa w art. 159a umowa o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w ramach systemu zabezpieczenia
    – w związku z zakończeniem leczenia szpitalnego.

Źródło: ŁW/ezdrowie

Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA
REKLAMA

Udostępnij tekst w mediach społecznościowych