REKLAMA
Autor: Redakcja rx edu pl Opublikowano: 22 stycznia 2019

Stanowisko MZ ws. nieistniejącego opakowania

Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA

Ministerstwo Zdrowia w końcu rozwiało wątpliwości farmaceutów związane z realizacją recept. Chodzi o przypadek, kiedy lekarz wskazał opakowanie nieistniejące, a więc nieznajdujące się na liście leków refundowanych oraz w Urzędowym Wykazie Produktów Leczniczych. Podsumowując, lekarz nie wskazał wprost opakowania nierefundowanego.

Powołując się na przykład leku Tulip 20 mg 1 op. a 72 tabl. stwierdzono, że ma tu zastosowanie przepis § 10 ust. 3 rozporządzenia w sprawie recept, który mówi, że:

„Jeżeli z liczby, wielkości opakowań, liczby jednostek dawkowania i sposobu dawkowania podanego na recepcie wynikają różne ilości produktu leczniczego, środka spożywczego specjalnego przeznaczenia żywieniowego lub wyrobu medycznego, osoba wydająca wydaje najmniejszą z nich jako ilość przepisaną przez osobę wystawiającą receptę.”

REKLAMA

W tym przypadku mniejszą ilością będzie „1 op.”, czyli 30 tabl., które należy wydać pacjentowi ze zniżką. 

REKLAMA

[Do tej pory część farmaceutów twierdziła, że skoro opakowanie nie znajduje się w wykazie leków refundowanych, to zapisana ilość nie może być wydana ze zniżką.]

Warto widzieć, że lek Tulip w dawce 20 mg posiada zarejestrowane i refundowane wielkości opakowań zawierających 30, 60 lub 90 tabl. powl. oraz nierefundowane opakowanie po 100 tabl. powl.

Pełna treść pisma znajduje się pod tym adresem.

Komentarz:

Powyższa sytuacja nie odnosi się do obecnego problemu z brakiem doprecyzowania, jak traktować zapis 1 op.. Wynika to z braku przepisu mówiącego, że leki refundowane wydaje się w opakowania z wykazu [leków refundowanych]. Z kolei przepis mówiący o możliwości wydania najmniejszego refundowanego opakowania lub dopuszczonego do obrotu odnosi się tylko do braku podanej na recepcie ilości leku. Natomiast zapis 1 op., nie oznacza braku ilości leku na recepcie, a ewentualnie najmniejsze opakowanie dopuszczone do obrotu, [względnie dostępne w obrocie]. Do czasu uregulowanie tej kwestii zalecana jest ostrożność podczas realizacji recept (sprawdzanie rejestracji).

[Źródło: PJ (farmacja.net)/KO]

Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA
REKLAMA

Udostępnij tekst w mediach społecznościowych