REKLAMA
Autor: Redakcja rx edu pl Opublikowano: 28 października 2019

Stanowisko MZ ws. realizacji e-recepty

Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA

W związku z wątpliwościami, jak należy interpretować treść art. 96a ust. 7a ustawy Prawo farmaceutyczne, skierowano do Ministerstwa Zdrowia następujące pytanie:

Bardzo proszę o ustosunkowanie się do poniższego zagadnienia.
Art. 96a ustawy Prawo farmaceutyczne mówi, że
7a. W przypadku realizacji recepty elektronicznej:
1) po upływie 30 dni od daty jej wystawienia albo naniesionej na recepcie daty realizacji „od dnia”, recepta jest realizowana z wyłączeniem dni stosowania, które już upłynęły, licząc je od daty wystawienia recepty albo naniesionej na recepcie daty realizacji „od dnia”,
2) jednorazowo pacjent może otrzymać maksymalnie ilość produktu leczniczego, środka spożywczego specjalnego przeznaczenia żywieniowego lub wyrobu medycznego niezbędną pacjentowi do 180-dniowego okresu stosowania wyliczonego na podstawie określonego na recepcie sposobu dawkowania
– przy czym w przypadku produktu leczniczego, środka spożywczego specjalnego przeznaczenia żywieniowego lub wyrobu medycznego, wydawanego w opakowaniach, których wielkość uniemożliwia wydanie go w ilości niezbędnej do stosowania przez wyliczony okres, dopuszcza się wydanie go w ilości przekraczającej tę ilość, jednak nie więcej niż o jedno najmniejsze opakowanie.
 
Czy ww. pogrubiony fragment pozwala:
– wydać opakowanie lub opakowania, które przekracza (przekraczają) 180 dni kuracji,
– wydać zawsze w przypadku e-recepty [więcej] o ilość znajdującą się w najmniejszym zarejestrowanym opakowaniu.
Przykłady:
1. Atrovent N 2 op., DS. 2×1
czy wg powyższego fragmentu można jednorazowo wydać 2 op., czyli ilość na 200 dni, czy należy rozbić wydanie na 2 transakcje (na paragony).
2. Amokliklav 457mg/5ml 70 ml DS.2x4ml/7dni
Z ilości wynika 56 ml (lub z +10% 61 ml, co nic nie zmienia w kwestii drugiego op.). Czy można wydać w myśl ww. 70 ml ze zniżką?
Dlaczego poradnik CSIOZ nt. e-recepty inaczej traktuje kwestię realizacji e-recepty bez dawkowania po 30 dniach („Nie powinno się wydawać”), niż pierwotnie wypowiedział się Pan Minister Cieszyński?

W odpowiedzi MZ stwierdziło, że:

1. Nie można jednorazowo przekroczyć 180 dni kuracji. Ponadto oczywistą intencją ustawodawcy było to, żeby odstęp czasu pomiędzy realizacjami był adekwatny do okresu stosowania leku już wydanego.
2. Nie jest możliwe wydanie 70 ml, ponieważ w zapisie ilości zachodzi sprzeczność. Zgodnie z § 10 ust. 3 rozporządzenia w sprawie recept należy wydać mniejszą z wypisanych ilości. Dodatkowo możliwość wydania większej ilości dotyczy sytuacji realizacji e-recepty po 30 dniach od momentu wystawienia.

3. Ostateczne stanowisko MZ ws. realizacji e-recepty bez dawkowania znajduje się w poradniku CSIOZ.

Pełna treść odpowiedzi znajduje się pod tym adresem.

REKLAMA

[Źródło:KO/MZ]

REKLAMA
Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA
REKLAMA

Udostępnij tekst w mediach społecznościowych