REKLAMA
Autor: Redakcja rx edu pl Opublikowano: 11 stycznia 2021

Stare karty EKUZ z Wielkiej Brytanii pozostaną ważne

Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA

Narodowy Fundusz Zdrowia poinformował o podjętej decyzji, zgodnie z którą stare karty EKUZ będą dalej obowiązywać.

24 grudnia minionego roku, Unia Europejska oraz Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej osiągnęły porozumienie w sprawie umowy o handlu i współpracy. Jednakże, czas do zakończenia okresu przejściowego był bardzo krótki – z tego powodu, 29 grudnia, Rada UE przyjęła decyzję 2020/2252 zezwalającą na podpisanie umowy i jej tymczasowe stosowanie od 1 stycznia 2021 r.

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ; ang. EHIC)

Wszystkie formularze oraz dokumenty wydane przez właściwe instytucje przed wejściem w życie umowy, zachowują swoją ważność.

REKLAMA

Jest to równoznaczne z tym, że dotychczasowe karty EKUZ UK pozostają ważne do daty wskazanej na karcie i powinny być akceptowane przez polskich świadczeniodawców. Ma to dotyczyć zarówno nowo wydawanych kart CRA z hologramem, wydawanych studentom kart CRA z oznaczeniem PL, jak i pozostających w obiegu kart wydanych przed zakończeniem okresu przejściowego (czytaj również: Karta EKUZ – zmiany dla obywateli i osób zamieszkujących w Wielkiej Brytanii).

REKLAMA

Certyfikat Tymczasowo Zastępujący EKUZ

Nie zmienią się również zasady, które dotyczą uprawnień wynikających z posługiwania się Certyfikatem tymczasowo zastępującym EKUZ. Osoby ubezpieczone w Wielkiej Brytanii, które nie posiadają EKUZ, będą mogły złożyć wniosek o Certyfikat (Provisional Replacement Certificate, PRC).

Pozostałe uprawnienia w zakresie opieki zdrowotnej

Proces wydawania dokumentów S1 i S2 pozostanie niezmieniony. Do dokumentów S1/UK, po ich rejestracji, oddział wojewódzki NFZ będzie wydawał poświadczenia, które będą podstawą do uzyskania dostępu do opieki zdrowotnej w Polsce.

Dokument S2/UK, wydawany w związku z leczeniem planowanym w Polsce, będzie nadal okazywany u świadczeniodawcy.

AM/nfz.gov.pl

Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA
REKLAMA

Udostępnij tekst w mediach społecznościowych