REKLAMA
Autor: Redakcja mgr farm Opublikowano: 12 lutego 2019

Straż miejska sprawdzi czy apteki pełnią dyżury…

Artykuł pochodzi z serwisu

Władze Międzyrzeca Podlaskiego powołały patrol Straży Miejskiej, który sprawdza, czy apteki prowadzą dyżury nocne i świąteczne w terminach wyznaczonych przez Radę Powiatu. To efekt skarg mieszkańców, którzy pomimo obowiązującego harmonogramu dyżurów, napotykali na zamknięte drzwi aptek…

– Zakup leków na terenie miasta nocą lub w weekendy i święta często graniczy z cudem! – żalą się międzyrzeczanie. Bo choć z przyjętego przez powiat grafiku wynika, że któraś z aptek pełni dyżur po godz. 22 lub w dni wolne, niejednokrotnie zdarzały się sytuacje, że klienci pocałowali klamkę. A gdy jedna z aptek niedawno zakończyła działalność, pojawił się kolejny kłopot (czytaj więcej: Apteki nie sprzedają w nocy leków ratujących życie. Po co więc dyżury?).

REKLAMA

W maju 2018 roku jedyna apteka świadcząca usługi całodobowo zrezygnowała z prowadzenia nocnych dyżurów. Wtedy pojawił się problem, kto będzie sprzedawał leki nocną porą. Odbyło się nawet spotkanie w Starostwie Powiatowym w Białej Podlaskiej z właścicielami aptek, ale chętnych wówczas nie znaleziono. Farmaceuci stwierdzili, że nocne dyżury, ze względu na niewielką liczbę klientów, są dla nich nieopłacalne. Pojawił się postulat, aby starostwo dopłacało aptekom za dyżury. Jednak ten pomysł nie spotkał się z aprobatą ze strony powiatu.

REKLAMA

We wrześniu opracowano grafik, według którego dyżury nocne i świąteczne prowadzić miało na zmianę kilka aptek. Uchwałę w tej sprawie podjęła Rada Powiatu 14 listopada. Jednak w pewnym momencie w przyjętym grafiku znów coś zaczęło zawodzić. Nie wszystkie apteki rzetelnie wywiązywały się z dyżurów.

– Na podstawie skarg mieszkańców, które licznie były kierowane do naszego urzędu, wyrażamy stanowisko, że apteki nie realizują swoich zadań wynikających z przyjętego przez powiat grafiku nocnych i świątecznych dyżurów. Pan starosta poprosił nas, żeby monitorować sytuację. Powołaliśmy patrol Straży Miejskiej, który sprawdza, czy apteki rzeczywiście prowadzą dyżury nocne i świąteczne w wyznaczonych terminach. Strażnicy w razie uchybień będą robić notatki służbowe, które zostaną przekazane informacyjnie do starostwa – mówi Zbigniew Kot, burmistrz Międzyrzeca Podlaskiego.

Źródło: ŁW/Podlasiak

Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA
REKLAMA

Udostępnij tekst w mediach społecznościowych