REKLAMA
Autor: Redakcja mgr farm Opublikowano: 5 lutego 2020

Subiektywna relacja z VIII Krajowego Zjazdu Aptekarzy

Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA

W zasadzie o Krajowym Zjeździe Aptekarzy (KZA), który odbył się w Warszawie w dniach 24-26 stycznia 2020 r., napisano już wiele, a może i prawie wszystko. Gdy jednak odrzucić suche dane, zostaje coś ulotnego, trudnego do przekazania, ale istotnego: wrażenia i odczucia.

Drugi raz w życiu czułem się pełnoprawnym trybem tej wielkiej machiny. Cztery lata temu, podczas KZA w Jachrance, obserwowałem przemianę naszego Samorządu z lampowego w cyfrowy (czytaj więcej: List cyfrowego do lampowych – część 1). Była ona czymś wcześniej niespotykanym i dlatego trudnym do przewidzenia. Jednakże nie było w niej przypadkowości. Ludzie, którzy wtedy weszli w skład byłej już NRA oraz pozostałych struktur, w sporej części nie widzieli się wcześniej razem, choć z sobą dyskutowali od lat, a także o sobie słyszeli. Uważnie się obserwowali i wzajemnie obdarzyli zaufaniem. Dla mnie było zaszczytem, ale i przyjemnością poznać te osoby, od których wiele się nauczyłem.

Przez cztery lata wspólnego działania, z grupy luźno powiązanych osób powstała zgrana ze sobą ekipa. Co symptomatyczne, jako Rada spotykaliśmy się zaledwie 6-7 razy w roku, ale to wystarczało, by współpracowało się dobrze. Zwornikiem była pani Prezes Elżbieta Piotrowska-Rutkowska.

REKLAMA

Biuletyn zjazdowy, który zawiera opis działań Samorządu za ostatnie cztery lata, jest bardzo grubą książką formatu A 4. Otrzymał ją każdy Delegat na KZA, a wybrano ich 371. Co ciekawe, przed KZA w elektronicznej formie biuletynu wielu komentatorów doszukiwało się podtekstów lub ukrywania sprawozdania budżetowego. Niepotrzebnie. Każdy Delegat przeanalizował również tę część. Udzielenie Radzie absolutorium (olbrzymią większością głosów) świadczy o rozumieniu zasad. A niekulturalne komentarze przestały się pojawiać. Przypadek?

REKLAMA
Plan obrad VIII Krajowego Zjazdu Aptekarzy (fot. Mariusz Politowicz)
Plan obrad VIII Krajowego Zjazdu Aptekarzy (fot. Mariusz Politowicz)

Jednak przede wszystkim Zjazd zaakceptował sposób działania naszego Samorządu. To ważne, gdyż nowy skład NRA wie, którą drogą ma podążać, a tzw. pamięć instytucjonalna została zachowana. Manipulanckie i krzykliwe działania naszych adwersarzy (czytaj również: Słupowanie czy kreatywność? PharmaNET atakuje samorząd aptekarski…) pokazują, że wymowa efektów pracy Zjazdu jest znacząca. „Wściekłość naszych wrogów świadczy o tym, że podążamy właściwą drogą” (czytaj również: Zero tolerancji dla „słupowania”. Co znalazło się w uchwale Krajowego Zjazdu Aptekarzy?).

Czas wyborów…

Głosowania, akty wyborcze, były przeprowadzane elektronicznie. Każdy Delegat otrzymywał swój „klucz” i panel (”pilota”), przy pomocy których oddawał głos. Wyniki pojawiały się po chwili. Niezależnie od tego funkcjonowały Komisje Zjazdowe, w tym Skrutacyjna (czytaj więcej: Wyborczy Zjazd Izby – krótka instrukcja użytkownika) i Wyborcza.

Najwięcej emocji towarzyszyło procedurze wyłaniania kandydata na Prezesa NRA. I wcale nie chodziło o dotychczasową panią Prezes. Jej silna pozycja była i jest niepodważalna. Otóż zgłoszono kandydata, który nie dość, że nie był Delegatem, to nawet nie potwierdził pisemnie (oczywisty i znany wszystkim wymóg regulaminowy) swej chęci do kandydowania (sic!).

W tej sytuacji Zjazd okazał wiele cierpliwości i wysłuchał nieplanowanej przemowy, ale nawet jednym słowem nie wsparł nieregulaminowego kandydata. Przewodnicząca Zjazdu (moje – i nie tylko moje – szczere wyrazy najwyższego uznania za znakomite prowadzenie obrad) podsumowała incydent następująco: każdy obywatel Rzeczpospolitej może zostać posłem, ale tylko poseł może być wybrany na Marszałka Sejmu. Zjazd tę wypowiedź nagrodził burzliwymi oklaskami.

Wybór na drugą kadencję dotychczasowej Prezes, pani Elżbiety Piotrowskiej-Rutkowskiej, dokonał się dzięki niezwykle silnemu poparciu udzielonemu jej przez aż 267. Delegatów. Długa owacja na stojąco, była tego oczywistym potwierdzeniem (czytaj również: Krajowy Zjazd Aptekarzy wybrał prezesa NRA. W tle wątpliwości regulaminowe…).

Profesjonalna oprawa i przyjazna atmosfera

Szczególne wyrazy uznania należą się Biuru Prawnemu przy NIA. Nie tylko za profesjonalną pomoc w organizacji i przeprowadzeniu Zjazdu. Jestem pod wielkim wrażeniem jakości i ogromu pracy, która została wykonana nie tylko w trakcie minionej kadencji. Bez wysiłku naszych prawników nawet najlepszy skład NRA nie byłby w stanie poradzić sobie z ogromem przeciwności, z którymi stykał się Samorząd Aptekarski. Gromkie brawa od Delegatów są jednym z wielu wyrazów naszego uznania. Dodatkowo były przekazywane w rozmowach prywatnych, zarówno bezpośrednio jak i pośrednio.

Proszę pamiętać, że znakomita jakość komunikatów wychodzących z NIA, jest pokłosiem wysokiego zaangażowania naszych prawników i stałej oraz ścisłej współpracy z aptekarzami, nie tylko z NRA. Byłoby nietaktem z mej strony, gdybym nie wspomniał o pozostałych pracownikach zatrudnionych w siedzibie i biurze Naczelnej Izby Aptekarskiej. Jako farmaceuci niezbyt często widzimy i doceniamy ich pracę, ale wiele im zawdzięczamy. Proszę mi wierzyć, że zasługują na nasze uznanie i podziękowania.

Na koniec wspomnę o niezwykle przyjaznej atmosferze, która była szczególnie widoczna w kuluarach. Spotykali się ludzie, którzy czasem nie widzieli się od wielu lat. Sam miałem okazję spotkać i koleżankę z roku, i kolegę z wojska. Miło mi było z Wami porozmawiać!

Gdyby ktoś nie wierzył moim słowom, można zobaczyć fotorelację z KZA. Uśmiechy nie kłamią. Oznaczają również, że głosowania były rezultatem dobrego przeanalizowania problemów i potrzeb polskich aptekarzy, którzy umieli się porozumieć. Sami Państwo wiedzą, że podobno gdzie 2. Polaków, tam 3 opinie. Uchwała antysłupowa, która tak irytuje naszych adwersarzy, jest jednak silnym zaprzeczeniem potocznych opinii, a jednocześnie mocnym podsumowaniem KZA.

P.S.: Wszystkim, którym zawdzięczam ponowny wybór w skład Naczelnej Rady Aptekarskiej, serdecznie dziękuję za poparcie mej kandydatury. Nie zawiodę.

Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA
REKLAMA

Udostępnij tekst w mediach społecznościowych