REKLAMA
Autor: Redakcja mgr farm Opublikowano: 7 lutego 2019

Suplementy diety – co nowego ustalono?

Artykuł pochodzi z serwisu

Zespół do Spraw Suplementów Diety Rady Sanitarno-Epidemiologicznej określił maksymalną ilość izoflawonów sojowych oraz beta-alaniny w suplementach. Ponadto pochylił się też nad stosowaniem preparatów z liści aloesu.

Posiedzenie Zespołu do Spraw Suplementów Diety Rady Sanitarno-Epidemiologicznej odbyło się 14 stycznia 2019 r. (czytaj więcej: Suplementy diety. Potrzebny zakaz kierowania reklam do dzieci).

Jaka ilość izoflawonów i beta-alaniny?

Zespół określił maksymalną ilość izoflawonów sojowych w suplementach diety na poziomie do 100 mg/dzień, w porcjach podzielonych. W przypadku pozostałych izoflawonów (z innych źródeł roślinnych) ilość wyniosła do 50 mg/dzień.

REKLAMA

W odniesieniu do beta-alaniny ustalono, że maksymalna jej ilość w suplementach diety nie może przekraczać 2400 mg/dzień. Należy ją stosować w porcjach podzielonych. Przy czym porcja beta-alaniny, którą spożywa się jednorazowo, nie może przekraczać 800 mg (czytaj więcej: Farmaceutka ukarana za udział w reklamie suplementu diety).

REKLAMA

Co na temat aloesu?

W przypadku preparatów z liści aloesu (ekstrakty, soki i żel) zespół stwierdził, że w suplementach diety można stosować jedynie preparaty otrzymane z pozbawionego antrazwiązków żelu/pulpy wewnętrznej z liści aloesu. Preparaty te nie mogą zawierać związków hydroksyantracenowych (czytaj więcej: Sanepid ostrzega przed kolejnym suplementem z propolisem).

Ponadto można je stosować, tylko gdy podmiot wprowadzający żywność do obrotu posiada wyniki badań laboratoryjnych w kierunku oznaczania zawartości aloiny A i B. Mają one potwierdzać, że zawartość tych związków nie przekracza 10 mg/kg (10 ppm). Zespół podkreślił, że nie można stosować preparatów z aloesu w produktach dedykowanych dzieciom, kobietom w ciąży i kobietom karmiącym.

Dodatkowo zespół zaproponował umieszczenie stosownych wskazówek/ostrzeżeń na oznakowaniu suplementów diety, które zawierają wymienione składniki.

Źródło: IK/gis.gov.pl

Artykuł pochodzi z serwisu

REKLAMA
REKLAMA

Udostępnij tekst w mediach społecznościowych