REKLAMA
Autor: Redakcja Aptekarz pl Opublikowano: 26 października 2020

Świerzb u dzieci – pomoże pediatra czy dermatolog? 

Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA

Świerzb to zaraźliwa i niezwykle uciążliwa choroba skóry wywołana przez świerzbowiec  ludzki (Sarcoptes scabiei). Do zakażenia wystarczy uścisk dłoni z nosicielem czy nawet  kontakt z przedmiotem, którego wcześniej dotykał chory. Z tego względu, do zakażenia  najczęściej dochodzi w przedszkolach, szkołach i sanatoriach. Co powinniśmy zrobić, kiedy  na skórze naszego dziecka pojawią się swędzące zmiany? 

(fot. shutterstock)

REKLAMA

Szybka diagnoza 

Świerzb to choroba, która może dotknąć każdego z nas, niezależnie od wieku czy statusu  socjoekonomicznego. Choć zaliczamy ją do chorób przenoszonych drogą płciową, nie jest to  jedyna droga zakażenia. Bardzo często świerzb przenosi się drogą bezpośredniego kontaktu  poprzez dotykanie/dzielenie z chorym tych samych przedmiotów. Do charakterystycznych  objawów świerzbu zaliczamy bardzo swędzące zmiany skórne, które wyglądem  przypominają grudki. Zmiany najczęściej występują w przestrzeniach międzypalcowych oraz  w zgięciach ciała. Możemy również zauważyć obecność pęcherzyków, wydrapań oraz  występowanie nor świerzbowcowych, które najłatwiej zaobserwować na skórze z grubą  warstwą rogową (łokcie, powierzchnia grzbietowa dłoni i palców). Silne drapanie może  doprowadzić do zakażeń bakteryjnych, które utrudniają prawidłowe rozpoznanie choroby.  Świerzb jest szczególnie trudny do rozpoznania u noworodków. Jeżeli u naszego dziecka  zauważymy zwiększony niepokój nocną porą, płacz i występowanie wyżej wspomnianych  zmian (najczęściej pod fałdkami skóry) to powinniśmy jak najszybciej udać się do lekarza.  (1,2) 

REKLAMA

Pediatra czy dermatolog? 

Zdecydowanie lepszym wyborem będzie udanie się od razu do dermatologa, który jest  specjalistą od zmian skórnych. Tak jak było to już wcześniej wspomniane, świerzb to  choroba, którą trudno rozpoznać. Sprawę dodatkowo może komplikować występowanie dodatkowych chorób skóry, np. atopowe zapalenie skóry, łuszczyca. Bardzo pomocne jest  badanie dermatoskopowe. Pediatra może zaproponować preparaty, które zmniejszają świąd  skóry, jednak i tak najprawdopodobniej skieruje nas do dermatologa po bardziej dogłębną  diagnozę.  

Co można zrobić, by zminimalizować ryzyko zakażenia? 

Chociaż świerzbem można zarazić się wszędzie, są pewne metody, które pozwalają  zminimalizować ryzyko zarażenia. Zaliczamy do nich: 

  • częste mycie rąk i odpowiednia higiena naszego ciała, 
  • unikanie kontaktów z zarażoną osobą oraz jej rzeczami osobistymi,
  • dbanie o odporność naszego organizmu (osłabiony układ immunologiczny źle wpływa  na przebieg choroby), 
  • jeżeli przebywamy w miejscu, w którym dzielimy pomieszczenia i sprzęty z innymi,  dbajmy o częste zmienianie pościeli, dezynfekcję klamek itp. (3) 

Świerzb – leczenie

Okres wylęgania się może wynosić nawet do kilku tygodni. Z tego względu, jeżeli u  naszego dziecka wystąpiły objawy, to leczenie powinno obejmować całą rodzinę. Światowa  Organizacja Zdrowia zaleca stosowanie miejscowych preparatów zawierających w swoim  składzie m.in. 5% permetrynę, maść siarkową, 10% benzoesan benzylu. Ważna jest także odpowiednio częsta dezynfekcja zabawek. (4) 

Autor: mgr farm. Olga Kaczmarczyk

Piśmiennictwo 

  1. Żelazny I, Nowicki R, Sobjanek M. Scabies – frequent dermatosis, difficult diagnosis.  Przewodnik Lekarza/Guide for GPs. 2007;10(8):68-73. 
  2. Świerzb – problemy diagnostyczne i terapeutyczne  
  3. http://www.czytelniamedyczna.pl/810,Swierzb-problemy-diagnostyczne-i terapeutyczne.html [Dostęp 06.10.2020] 
  4. Świerzb – dokuczliwa choroba skóry. Postępowanie w przypadku wystąpienia  świerzbu. HYPE//www.pis.lodz.pl/data/other/swierzb.pdf [Dostęp 06.10.2020] 4. World Health Organization  
  5. https://www.who.int/neglected_diseases/diseases/scabies-and-other ectoparasites/en/ [Dostęp 06.10.2020]
Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA
REKLAMA

Udostępnij tekst w mediach społecznościowych