REKLAMA
Autor: Redakcja AptekaSzpitalna pl Opublikowano: 16 stycznia 2019

System HTA pomoże wprowadzić technologie medyczne do szpitali

Artykuł pochodzi z serwisu
Od 1 stycznia 2019 r. w Centrali Narodowego Funduszu Zdrowia jest realizowany projekt „Wdrożenie systemu Hospital-Based HTA (HB-HTA) – Szpitalnej Oceny Innowacyjnych Technologii Medycznych”. Co to oznacza dla szpitali?
REKLAMA

Projekt jest finansowany przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w ramach Strategicznego programu badań naukowych i prac rozwojowych „Społeczny i gospodarczy rozwój Polski w warunkach globalizujących się rynków” GOSPOSTRATEG.

Celem praktycznym projektu jest wdrożenie metodologii szpitalnej oceny technologii medycznych (Hospital-Based Health Technology Assessment, HB-HTA). Ma ona zwiększyć możliwości zarządzania systemem opieki zdrowotnej na poziomie lokalnym (dyrektorzy szpitali) oraz (pośrednio) na poziomie ogólnopolskim.

Ocena technologii medycznych (HTA) może wspomóc podejmowanie decyzji o refundacji technologii medycznej ze środków publicznych. Jest to instrument o ugruntowanej pozycji doradczej w wielu krajach na świecie, w tym w Polsce. W innych krajach HTA jest praktykowana też na poziomie lokalnym (np. w Hiszpanii). Może więc dotyczyć konkretnego szpitala i stanowić o zastosowaniu danej technologi medycznej, która jest „szyta na miarę” dla danej jednostki.  HB-HTA jest bardziej akceptowalna przy  podejmowaniu decyzji przez menadżerów i dyrektorów szpitali i stanowić może rozwiązanie komplementarne do HTA przeprowadzanej w Polsce przez AOTMiT (Agencję Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji).

REKLAMA

Projekt obejmuje fazę badawczą oraz fazę przygotowań wyników badań naukowych do zastosowania w praktyce z pilotażowym wdrożeniem HB-HTA w wybranych ośrodkach. Jest realizowany przez NFZ w ramach konsorcjum z Instytutem Kardiologii im. Prymasa Tysiąclecia Stefana Kardynała Wyszyńskiego oraz Uczelnią Łazarskiego w Warszawie. Realizacja projektu ma zakończyć się 31 grudnia 2021 r.

REKLAMA

Źródło: IK/nfz.gov.pl

Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA
REKLAMA

Udostępnij tekst w mediach społecznościowych