REKLAMA
Autor: Redakcja mgr farm Opublikowano: 22 stycznia 2019

Sytuacja aptek indywidualnych jest dramatyczna…

Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA

W poniedziałek na antenie Radia Maryja, gościem audycji „Aktualności dnia” był dr Grzegorz Kucharewicz – były prezes Naczelnej Izby Aptekarskiej. Jego zdaniem mimo wprowadzenia słynnej ustawy „Apteka dla aptekarza”, sytuacja polskiego rynku aptekarskiego niewiele się zmieniła…

Zdaniem Grzegorza Kucharewicza „sytuacja polskich aptek, szczególnie indywidualnych, jest nadal dramatyczna”. Wskazał on, że obecnie na rynku brakuje wielu leków. Nie mają ich apteki, a pacjentom trudno je zdobyć. Były prezes NRA uważa, że to efekt ustawy antywywozowej, którą wprowadzono kilka lat temu i miała ograniczyć odwrócony łańcuch dystrybucji.

– Już podczas prac mówiliśmy, że nie zadziała. Braki leków, które teraz funkcjonują na rynku, to wynik tego, że leki są nadal wywożone z kraju. Nadal jest problem różnej dostępności dla aptek indywidualnych i aptek zgromadzonych w różnych przedsiębiorstwach – mówił Kucharewicz.

REKLAMA

Gość audycji „Aktualności dnia” zwracał też uwagę na nierówności cenowe między aptekami i podmiotami działającymi na rynku aptecznym. W przypadku leków pełnopłatnych dysproporcje są ogromne.

REKLAMA

– Podam przykład bez wymieniania nazwy. Dla indywidualnej apteki firma sprzedaje lek w hurtowej cenie 175 zł, a obok w przedsiębiorstwie skupiającym wiele aptek sprzedaż w detalu leku to 19 zł. Proszę zobaczyć, jaka nierówność się wytwarza w dostępie do leków, jeśli chodzi o ceny – powiedział były prezes NRA.

Jego zdaniem apteki, które uzyskują wyższą cenę, postrzega się jako apteki nieuczciwe. A tak naprawdę są one bardzo uczciwe i funkcjonują na tym rynku jak najlepiej tylko potrafią.

– Ale niestety jest chęć dużej koncentracji na rynku, jest chęć zniszczenia indywidualnego aptekarstwa. Siłą rzeczy pacjent ominie taką aptekę, sądząc, że to są nieuczciwe działania. To spowoduje, że te apteki niestety nie będą miały się z czego utrzymać i w konsekwencji zostaną zamknięte. Postulowaliśmy o to cały czas, że leki, które są na receptę, leki stuprocentowe powinny być w jednakowych cenach – podkreślał Kucharewicz.

Źródło: ŁW/Radio Maryja

Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA
REKLAMA

Udostępnij tekst w mediach społecznościowych