REKLAMA
Autor: Redakcja mgr farm Opublikowano: 8 lipca 2019

Szansa na lepszą walkę z bólem – naukowcy z UW odkryli nową substancję

Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA

Badacze z Uniwersytetu Warszawskiego odkryli związek chemiczny, który wykazuje silne właściwości przeciwbólowe. Działa on nawet 5000 razy skuteczniej od obecnie dostępnych najsilniejszych środków przeciwbólowych. Niedługo rozpoczną się pierwsze badania kliniczne nad nowym lekiem.

Naukowcy z Wydziału Chemii UW oraz Instytutu Farmakologii PAN odkryli nową substancję, która wykazuje silne właściwości przeciwbólowe. Potencjalny lek przeciwbólowy jest przedmiotem zgłoszenia wniosku o ochronę patentową w Polsce oraz w wybranych krajach świata.

Uśmierzanie i wygaszanie bólu

Odkryta cząsteczka należy do rodziny peptydomimetyków (czytaj również: 6 najczęstszych błędów podczas stosowania leków przeciwbólowych). Są to związki chemiczne imitujące występujące w komórkach żywych peptydy, m.in. hormony. Chemicy starają się stworzyć cząsteczki imitujące hormony, które będą wolniej degradowane przez enzymy komórkowe. Dzięki temu możliwe jest wdrażanie różnego rodzaju kuracji polegających np. na uregulowaniu gospodarki hormonalnej.

REKLAMA

Nowy związek ma dwie funkcje (czytaj również: Farmakoterapia bólu przy pierwszym stole). Jedna część tej cząsteczki oddziałuje na receptory opioidowe, co oznacza wygaszanie reakcji bólowych. Natomiast druga jej część działa na receptor melanokortylowy czwarty, który odpowiada za wysyłanie sygnału inicjującego ból. Zatem podanie jednego związku powoduje, że organizm jednocześnie wysyła sygnał hamujący i uśmierzający istniejący już ból oraz sygnał wygaszający źródło jego wywoływania.

REKLAMA

Ratunek dla najbardziej cierpiących

Z badań przeprowadzonych na zwierzętach wynika, że odkryty związek wykazuje około 5000 razy mocniejsze działanie przeciwbólowe w porównaniu do dostępnych na rynku opioidów. Tak duża różnica wynika zapewne z uzyskania synergii dwóch metod działania odkrytego związku. Jak mówi dr Rafał Wieczorek z grupy badawczej Wydziału Chemii UW, trzeba teraz zbadać, jak szybko lek się dystrybuuje w organizmie człowieka i jakie będą optymalne metody jego podania. A także, jakie ewentualnie wykazuje efekty uboczne oraz czy wykazuje jakąkolwiek toksyczność (czytaj również: Opioidy – ich nadużywanie to już problem na skalę światową).

Pomyślne przejście kolejnych faz testów klinicznych pozwoliłoby wyprodukować uniwersalny, niezwykle skuteczny lek, jakiego dotychczas nie było na rynku. W praktyce byłby to ratunek dla wielu ludzi zmagających się z przewlekłymi bólami, na które obecnie nie ma żadnego skutecznego ratunku – mówi dr Robert Dwiliński, Dyrektor Uniwersyteckiego Ośrodka Transferu Technologii UW.

Źródło: IK/ISB Zdrowie

Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA
REKLAMA

Udostępnij tekst w mediach społecznościowych