REKLAMA
Autor: Redakcja mgr farm Opublikowano: 15 kwietnia 2019

Szczepienia w aptekach – Niemcy są na tak

Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA

Federalne Ministerstwo Zdrowia (BMG) w Niemczech uważa, że farmaceuci powinni mieć możliwość szczepienia pacjentów przeciw grypie. To właśnie z nimi ubezpieczenia zdrowotne lub ich regionalne stowarzyszenia mają w przyszłości zawierać umowy.

Takie postulaty wynikają z kluczowych punktów projektu ustawy o wzmocnieniu lokalnej apteki, który przygotowało BMG.

Szczegóły niemieckiego planu

Z projektu dowiadujemy się, że ta inicjatywa ma być wprowadzona jako tzw. projekt modelowy, najpierw przez 5 lat. Szczepienia będą mogły odbywać się w aptece, a bezpieczeństwo pacjentów będzie zapewnione poprzez odpowiednie kształcenie kadr. Farmaceuci nauczą się m.in. co robić w razie wystąpienia reakcji alergicznej (czytaj więcej: Czego niemieccy aptekarze zazdroszczą polskim?). Instytut Roberta Kocha i Instytut Paula Ehrlicha mają szczegółowo uregulować niezbędne elementy kształcenia farmaceutów w tym aspekcie.

REKLAMA

Umowy między kasami chorych a farmaceutami muszą regulować warunki wykonywania szczepień przeciwko grypie w aptekach oraz ich wynagrodzenie, fakturowanie i dokumentację. Projekt przewiduje również, że lekarze będą wydawać recepty pacjentom z poważnymi schorzeniami przewlekłymi, które mogą być wykupione do trzech razy. Rozporządzenie ma na celu zmniejszenie nakładu pracy lekarzy.

REKLAMA

Więcej pieniędzy za dyżury i nie tylko

W dodatku upadł pomysł, żeby kupujący w zagranicznych aptekach nie otrzymywali premii i rabatów. Podobnie osoby samozatrudnione będą nadal mogły otrzymywać zniżki i rabaty (czytaj więcej: Niemcy ostrzegają przed fałszywym lekiem). Dodatkowo podniesione zostanie wynagrodzenie za ostre dyżury aptek z 280 do około 350 euro.

 Co więcej na każdym sprzedanym opakowaniu leków aptekarze będą zarabiali 20 centów, a nie jak do tej pory 14 centów za opakowanie. Państwowe apteki wydadzą na projekt około 185 mln euro, a prywatne koło 13 milionów. Ogólnie rzecz biorąc, powiększenie pakietu dla farmaceutów będzie kosztować około 205 milionów euro.

 Źródło: IK/aerzteblatt.de

Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA
REKLAMA

Udostępnij tekst w mediach społecznościowych