REKLAMA
Autor: Redakcja mgr farm Opublikowano: 16 lipca 2018

Szczepienia w aptekach? To działa aż za dobrze!

Artykuł pochodzi z serwisu

Apteki w Australii nie nadążają z zamawianiem szczepionek przeciw grypie – to wynik ogromnego zainteresowania pacjentów, po tym jak wprowadzono w aptekach usługę szczepienia. Sytuacja ta pokazuje, jak ważna staje się usługa szczepień przez farmaceutów. Sieć Advantage Pharmacy informuje, że w tym roku doświadczyła przytłaczającego popytu na szczepionki przeciw grypie.

Apteki mają trudności z zaspokojeniem potrzeb pacjentów, a dostawcy, hurtownicy i producenci nie nadążają z produkcją i dostawą szczepionek (fot. Shutterstock)

REKLAMA

REKLAMA

Ogromne zainteresowanie szczepieniami w aptekach udowodniło, że farmaceuci są integralną częścią świadczenia profesjonalnej opieki zdrowotnej. Dane z 29 aptek należących do grupy Advantage Pharmacy, wykazują wzrost zapotrzebowania na szczepionkę o 161% w porównaniu do ubiegłego roku, przy czym maj jest w Australii najpopularniejszym miesiącem szczepień.

Zwiększenie świadomości znaczenia szczepień przeciwko grypie, za pośrednictwem mediów przyniosło zaskakujące efekty i doprowadziło do problemów z zaopatrzeniem.

– W tym roku szczególnie dużym wyzwaniem dla aptek i wszystkich zainteresowanych stron, było oszacowanie zapotrzebowania na szczepionki przeciw grypie – twierdzi dyrektor działu Advantage Pharmacy, Michael Gray.

Z uwagi na łatwość dostępu tej usługi dla ludności, apteki mają trudności z zaspokojeniem potrzeb pacjentów, a dostawcy, hurtownicy i producenci nie nadążają z ich produkcją i dostawą. Oznacza to, że wiele aptek nie może zaoferować szczepionki od ponad miesiąca. Jest to niepokojące, biorąc pod uwagę epidemię grypy jaka nawiedziła Australię w ubiegłym roku. Nie ulega jednak wątpliwości, że świadczy to o znaczeniu dostępności usługi szczepienia za pośrednictwem aptek.

Według Advantage Pharmacy dostępność szczepień, wykonywanych przez farmaceutów jest doskonałym rozwiązaniem dla farmacji, rządu i pacjentów, którzy codziennie odwiedzają aptekę w lokalnej społeczności.

Rząd Australii nadal doradza obywatelom, którzy nie zostali zaszczepieni aby to zrobili. Australijska publiczna służba zdrowia opublikowała raport, z którego wynika, że od 3 kwietnia do 8 lipca bieżącego roku do jednego ze szpitali dziecięcych przyjęto już 19 pacjentów, z których 17 zachorowało na grypę typu A (H1N1).

Źródło: Australian Journal of Pharmacy

Tagi: 
Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA
REKLAMA

Udostępnij tekst w mediach społecznościowych