REKLAMA
Autor: Redakcja mgr farm Opublikowano: 22 października 2019

Szczepienie bez zastrzyku? Donosowa szczepionka przeciwko grypie już w Polsce

Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA

Jak informuje Ogólnopolski Program Zwalczania Grypy w polskich aptekach dostępna jest już donosowa szczepionka przeciwko grypie. Zawiera ona żywe „atenuowane” (osłabione) wirusy grypy. Eksperci mają nadzieję, że bezbolesna forma podania szczepionki, eliminująca strach przed ukłuciem igły, przyczyni się do zwiększonej wyszczepialności wśród dzieci.

Począwszy od tego sezonu grypowego ta forma szczepienia będzie po raz pierwszy dostępna także w Polsce. Ale uwaga – jest ona przeznaczona tylko dla dzieci i młodzieży. Fluenz Tetra jest donosową czterowalentną (zawierającą cztery różne linie wirusów) szczepionką przeciwko grypie, którą fachowcy nazywają „cold adapted” – z uwagi na specjalną technologię namnażania wirusów, która pozbawia je zjadliwości. Można  ją podawać dzieciom od ukończenia 2. roku życia aż do ukończenia 18 lat.

Donosowej szczepionki przeciw grypie, która zawiera żywe „atenuowane” (osłabione) wirusy grypy, nie wolno jednak stosować u dzieci z osłabionym układem odpornościowym, w tym zaburzeniami krwi, objawowym zakażeniem wirusem HIV, nowotworami, jak również u dzieci leczonych salicylanami. Eksperci podkreślają, że nie jest ona odpowiednia także dla osób dorosłych (czytaj więcej: Problemy ze szczepionkami przeciwko grypie, a chorych przybywa…).

REKLAMA

Według Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego-PZH w Warszawie w naszym kraju przeciwko grypie szczepionych jest 1 proc. dzieci do 14. roku życia, czterokrotnie mniej niż w całym społeczeństwie. W Polsce od kilku lat wyszczepialność przeciwko tej chorobie nie przekracza 4 proc. i jest jedną z najniższych w Europie.

REKLAMA

Eksperci Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy mają nadzieję, że bezbolesna forma podania szczepionki, eliminująca strach przed ukłuciem igły, przyczyni się do zwiększonej wyszczepialności wśród dzieci (czytaj również: Prowadzący program wyśmiał propozycję szczepień w aptekach).

Badania przeprowadzone w USA wskazują, że aż 70 proc. rodziców wybiera szczepienia w formie aerozolu donosowego ze względu na strach dzieci przed igłą i bólem. Cena szczepionki donosowej sięga 80-90 zł, ale koszt ten – podkreślają eksperci OPZG – jest znacznie mniejszy niż koszt groźnych dla zdrowia i życia powikłań oraz związanej z nimi hospitalizacji.

Źródło: ŁW/TVP.INFO/zdrowie.pap.pl

Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA
REKLAMA

Udostępnij tekst w mediach społecznościowych