REKLAMA
Autor: Redakcja mgr farm Opublikowano: 30 października 2019

Szczepionka na Ebolę

Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA

Choć w Polsce obecny sezon to zdecydowanie temat grypowy w środowisku medycznym, światowe problemy skupiają się na zupełnie innym problemie. Odwiedzając systematycznie stronę Światowej Organizacji Zdrowia możemy z łatwością zauważyć, jak wiele starań wkłada się w walkę z wirusem Ebola. Teraz mamy kolejny powód do świętowania – możemy mówić o sukcesie nie tylko w krajach endemicznego występowania, Europa także zrobiła krok w dobrym kierunku.

EMA rejestruje szczepionkę

O udanych próbach wakcynacji społeczeństw w krajach rozwijających się, gdzie wirus Ebola zbiera najbardziej krwawe żniwo pisałem niedawno (Czytaj więcej: Panaceum na Ebolę). Kilka dni temu Komitet ds. Produktów Leczniczych Stosowanych u Ludzi (CHMP) Europejskiej Agencji Leków zalecił przyznanie warunkowego pozwolenia na dopuszczenie do obrotu w Unii Europejskiej dla Ervebo (rVSVΔG-ZEBOV-GP), pierwszej szczepionki do czynnej immunizacji osób w wieku 18 lat i starszych zagrożonych zakażeniem wirusem Ebola. Szczepionka rVSV-ZEBOV (Recombinant vesicular stomatitis virus–Zaire Ebola virus) jest żywym, atenuowanym rekombinowanym wirusem pęcherzykowego zapalenia jamy ustnej, w którym gen glikoproteiny otoczki zastępuje się genem wirusa Ebola, szczepu Kikwit 1995.

Dyrekto wykonawczy EMA, Guido Rasi, w komunikacie prasowym, że to ważny krok w kierunku zmniejszenia ciężaru tej śmiertelnej choroby. Zalecenie CHMP jest wynikiem wieloletnich globalnych wysiłków na rzecz znalezienia i opracowania nowych leków i szczepionek przeciwko wirusowi Ebola. Organy zdrowia publicznego w krajach dotkniętych wirusem Ebola potrzebują bezpiecznych i skutecznych leków, aby móc skutecznie reagować na epidemie i ratować życie. Dane z badań klinicznych i programów realizowany według procedury compassionate use (Czytaj więcej: Akt miłosierdzia) wykazały, że Ervebo chroni przed wirusem Ebola u ludzi po podaniu pojedynczej dawki.

REKLAMA

Ervebo został przetestowany na około 16 000 osób biorących udział w kilku badaniach klinicznych w Afryce, Europie i Stanach Zjednoczonych, gdzie udowodniono, że jest bezpieczny, immunogenny (tj. zdolny do wywołania reakcji układu odpornościowego na wirusa) i skuteczny przeciwko wirusowi Ebola-Zaire, który krążył w Afryce Zachodniej w latach 2014-2016. Wstępne dane sugerują, że jest skuteczny w obecnej epidemii w Demokratycznej Republice Konga. Dodatkowe dane dotyczące skuteczności i bezpieczeństwa są gromadzone za pomocą protokołu Extended Access Protocol i zostaną uwzględnione w raportach bezpieczeństwa po wprowadzeniu do obrotu, które są stale przeglądane przez EMA. Ervebo otrzymał wsparcie w ramach programu PRIority MEdicines (PRIME) EMA, który zapewnia wczesne i ulepszone wsparcie naukowe i regulacyjne dla leków, które mają szczególny potencjał zaspokojenia niezaspokojonych potrzeb medycznych pacjentów. Ervebo dołączył do PRIME w czerwcu 2016 r (czytaj więcej: Panaceum na Ebolę).

REKLAMA

Ervebo otrzymał pozytywną opinię o warunkowym pozwoleniu na dopuszczenie do obrotu od CHMP, ponieważ dalsze informacje związane z procesem produkcyjnym można przedłożyć dopiero w nadchodzących miesiącach. Uznano to za właściwe w świetle trwającego zagrożenia zdrowia publicznego w Demokratycznej Republice Konga. Opinia przyjęta przez CHMP stanowi pośredni krok na drodze Ervebo do dostępu pacjentów – opinia zostanie teraz przesłana do Komisji Europejskiej w celu przyjęcia decyzji w sprawie pozwolenia na dopuszczenie do obrotu w całej UE.

Rosyjska odpowiedź

Choć zdawało się, że Ervebo i jego rekomendacja przez CHMP to spory postęp w dziedzinie walki z Ebolę, oddzielną ścieżkę do sukcesu postanowili stworzyć rosyjscy naukowcy. Niespełna kilka dni temu rosyjska minister ochrony zdrowia Weronika Skworcowa podczas Rosyjsko-Afrykańskiego Forum Ekonomicznego poinformowała, że Rosja przygotowała szczepionkę przeciwko wirusowi Ebola -jej kraj jest gotowy dostarczyć ją do Afryki zaraz po tym, jak zostanie zarejestrowana. Dotychczasowe testy przeprowadzone na ssakach z gatunku naczelnych wykazały 100% skuteczność unikalnej szczepionki, dodatkowym jej atutem jest możliwość przechowywania w zwykłych lodówkach. Zaraz po jej oficjalnej rejestracji ma zostać przekazana rządom krajów, w których wciąż endemicznie wykrywa się ogniska zachorować na Ebolę (czytaj więcej: Rosjanie stworzyli szczepionkę przeciwko wirusowi Ebola).

Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA
REKLAMA

Udostępnij tekst w mediach społecznościowych