REKLAMA
Autor: Redakcja Farmacja.pl Opublikowano: 13 lipca 2018

Szczepionka na HIV coraz bliżej!

Artykuł pochodzi z serwisu
"Naukowcy z National Institutes of Health wykorzystali swoją szczegółową wiedzę na temat struktury wirusa HIV, aby znaleźć nietypowe miejsce podatności na wirusa i zaprojektować nowatorską i potencjalnie skuteczną szczepionkę" - powiedział dyrektor National Institute of Allergy and Infectious Diseases, Anthony S. Fauci. Przewiduje się, że wstępna ludzka próba nowego schematu szczepień rozpocznie się w drugiej połowie 2019 roku.

Badanie opublikowane Nature Medicine opisuje duży krok naprzód w ciągłych wysiłkach podejmowanych przez National Institutes of Health w celu stworzenia szczepionki przeciwko HIV. Szczepionka działa, ucząc ciało radzenia sobie z HIV poprzez produkcję przeciwciał zaprojektowanych specjalnie do zwalczania i niszczenia wirusa. W ostatnim badaniu eksperymentalna szczepionka spowodowała, że układy odporności zwierząt testowych wywoływały przeciwciała, które mogłyby zneutralizować do 31 procent 208 różnych szczepów HIV-1.

Naukowcy twierdzą, że skupiając odpowiedź immunologiczną na odsłoniętych N-końcowych resztach peptydu fuzyjnego, kluczowym komponencie maszyny do wprowadzania wirusa do komórki, poprzez immunizację nośnikami sprzężonymi z peptydem fuzyjnym, indukuje się reakcje neutralizujące typu krzyżowego. U myszy te immunogeny wywoływały przeciwciała monoklonalne zdolne do neutralizowania do 31% panelu krzyżowego szczepów HIV-1. Struktury krystaliczne i krioelektronowe tych przeciwciał ujawniły różnorodność konformacyjną peptydu fuzyjnego jako wyjaśnienie molekularne neutralizacji krzyżowej. Immunizacja świnek morskich i makaków  wywołała podobnie szerokie reakcje neutralizujące skierowane przeciwko peptydowi fuzyjnemu, co sugeruje zdolność do translacji. N-koniec peptydu fuzyjnego HIV-1 jest zatem obiecującym celem wysiłków szczepionki, której celem jest wywołanie szeroko neutralizujących przeciwciał.

REKLAMA

Cały artykuł dostępny jest TUTAJ, omówienie przez NIH TUTAJ.

REKLAMA
Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA
REKLAMA

Udostępnij tekst w mediach społecznościowych