REKLAMA
Autor: Redakcja mgr farm Opublikowano: 20 listopada 2020

Szczepionka Oxford-AstraZeneca przeciw COVID-19 działa również w przypadku osób starszych

Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA

Dane pochodzące z badań, mają wskazywać, że u zdrowych wolontariuszy w wieku 56 lat i więcej, zaobserwowano podobną odpowiedź immunologiczną, co u młodszych osób. Ponadto, starsze osoby rzadziej skarżyły się na efekty uboczne, takie jak bóle mięśni, zmęczenie czy ból głowy, niż pozostali z badanej grupy.

Jest to bardzo ważne, jeśli wziąć pod uwagę dane demograficzne, mówiące o zachorowalności i umieralności z powodu COVID-19. Starsze osoby, najbardziej na nie narażone, otrzymają pierwszeństwo w dostępie do szczepionki, gdy tylko rozpocznie się jej dystrybucja (czytaj również: Szczepionka na COVID-19 coraz bliżej? Uniwersytet Oksfordzki ma dobre wieści)

AstraZeneca, która opracowuje szczepionkę we współpracy z Uniwersytetem Oksfordzkim, oczekuje, że szersze dane dotyczące bezpieczeństwa oraz skuteczności z trwającej właśnie III fazy badań, znane będą w przeciągu następnych tygodni. Wyniki te mają wziąć pod uwagę również działanie szczepionki w przypadku starszych dorosłych z chorobami współistniejącymi, a także osób pochodzących z różnych środowisk i grup etnicznych.

REKLAMA

AM/pharmacist.com

REKLAMA
Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA
REKLAMA

Udostępnij tekst w mediach społecznościowych