REKLAMA
Autor: Redakcja mgr farm Opublikowano: 12 kwietnia 2019

Szczepionki na kleszczowe zapalenie mózgu coraz popularniejsze

Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA

Rośnie świadomość na temat zagrożeń wynikających z bezpośredniego spotkania z kleszczem. Borelioza i kleszczowe zapalenie opon mózgowych to choroby, które coraz częściej się ujawniają. Przed tą drugą chronią szczepionki.

Jak donosi Dziennik Gazeta Prawna, pacjenci coraz chętniej szczepią się na kleszczowe zapalenie opon mózgowych. Rośnie ich świadomość, że mogą to zrobić (czytaj więcej: Jak odróżnić choroby odkleszczowe?).

Coraz więcej szczepionek w aptekach

W 2018 roku z hurtowni farmaceutycznych do aptek, przychodni lekarskich i stacji sanepidu trafiło w sumie 186,5 tys. dawek preparatu. To o niemal 40% więcej niż rok wcześniej. Do samych aptek trafiło o ponad 80% więcej szczepionek – łącznie 55,6 tys. W poprzednich latach sprzedaż wynosiła 20–30 tys. sztuk. Zdaniem ekspertów te dane najlepiej świadczą o tym, że Polacy postanowili przeciwdziałać kleszczom.

REKLAMA

– Rośnie świadomość tego, jakie choroby przenoszą te pajęczaki. Najczęściej jest to borelioza. Na drugim miejscu jest kleszczowe zapalenie opon mózgowych. Jeśli chodzi o pierwszą, to nie można zastosować żadnej profilaktyki. Na drugą jest szczepienie, o czym wie więcej osób i chce z niego skorzystać – tłumaczy dr n. med. Iwona Paradowska-Stankiewicz z Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego-PZH.

REKLAMA

Kleszcz może ugryźć nawet w lutym

Z roku na rok coraz więcej mówi się o zagrożeniach wynikających z ukąszenia kleszcza (czytaj więcej: Borelioza – fakty i mity). W tym roku do pierwszych ukąszeń dochodziło już w lutym. Nie bez znaczenia są też działania podejmowane przez producentów szczepionek oraz Instytut Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej lub Fundację Aby Żyć. W mediach roi się od kampanii wskazujących, że już co szósty kleszcz może być zakażony wirusem wywołującym kleszczowe zapalenie mózgu.

Jak wynika z danych PZH, co roku dochodzi do ponad 20 tys. przypadków boreliozy i ok. 200 przypadków kleszczowego zapalenia mózgu. W I kwartale tego roku odnotowano już 20 przypadków tej drugiej choroby. Rok wcześniej było ich 12, a w 2017 r. – osiem. Zdaniem lekarzy liczby powinny być wyższe, ale wiele przypadków nie jest rozpoznawanych.

Szczepionka pół roku wcześniej

Boreliozę można zwalczyć antybiotykiem (czytaj więcej: Przełom w leczeniu chorób odkleszczowych). Kleszczowe zapalenie mózgu u połowy chorych kończy się trwałymi powikłaniami neurologicznymi. Najlepiej szczepić się na nie pół roku przed sezonem, który przypada właśnie na koniec zimy i początek wiosny.

Trzeba przyjąć trzy dawki szczepionki (dwie pierwsze dają już odporność). W sumie oznacza to wydatek na poziomie ok. 330 zł. Mimo rosnącego popytu cena preparatu pozostaje na podobnym poziomie.

Źródło: IK/DGP

Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA
REKLAMA

Udostępnij tekst w mediach społecznościowych