REKLAMA
Autor: Redakcja mgr farm Opublikowano: 22 października 2019

Szczepionki przeciwko HPV są w pełni bezpieczne

Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA

Główny Inspektor Sanitarny, Konsultant Krajowy w dziedzinie zdrowia publicznego, profesor Jarosław Pinkas, wydał stanowisko w sprawie bezpieczeństwa stosowania szczepionek przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego HPV u dziewcząt 12- i 13-letnich.

Stanowisko jest odpowiedzią GIS na wysłane do licznych organów samorządu terytorialnego pisma ws. bezpieczeństwa stosowania szczepionek przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego HPV u nastolatek. Nadało je Stowarzyszenie Centrum Informacji o Zdrowiu DOBROSTAN (czytaj również: W aptekach zabrakło szczepionek przeciwko HPV).

Trzy dopuszczone szczepionki

Obecnie na terenie Polski pozwolenie na dopuszczenie do obrotu mają następujące szczepionki przeciw wirusowi brodawczaka ludzkiego:

REKLAMA
  1. Cervarix – szczepionka przeciw wirusowi brodawczaka ludzkiego (typy 16 i 18) rekombinowana, z adiuwantem, adsorbowana.
  2. Gardasil – szczepionka przeciw wirusowi brodawczaka ludzkiego (typy 6, 11, 16 i 18) rekombinowana, adsorbowana.
  3. Gardasil 9 – szczepionka przeciw wirusowi brodawczaka ludzkiego (typy 6, 11, 16, 18, 31, 33, 45, 52, 58) rekombinowana, adsorbowana, 9-walentna.

Produkty te są w pełni zgodne z przepisami obowiązującymi w UE i Polsce dotyczącymi jakości, bezpieczeństwa i skuteczności.

REKLAMA

Niefachowe podejście antyszczepionkowców

GIS odniósł się do tzw. Białej księgi szczepień HPV Stowarzyszenia DOBROSTAN. Jak zaznaczył, na liście literatury dołączonej są głównie pozycje, które nie spełniają wymagań stawianych badaniom klinicznym przez prawo Unii Europejskiej. Ponadto w spisie literatury są podane tylko nieliczne badania, które są niewłaściwie interpretowane, Ponadto przedstawione wnioski są niezgodne z tymi, które wysnuł autor badań.

Dodał także, że „Biała księga szczepień HPV” została przygotowana tendencyjnie, niefachowo oraz myląco dla odbiorców. „Zamieszczone dane i przypisy często mają charakter wybiórczy i tendencyjny, w większości pochodzą sprzed wielu lat” – czytamy w stanowisku GIS.

Jak na koniec donosi Urząd, do 2013 roku nie wpłynęło żadne zgłoszenie działania niepożądanego po szczepionce HPV dotyczące zachorowania na nowotwór. Nie było także przypadku śmiertelnego po użyciu tych szczepionek (czytaj również: Leki przeciwnowotworowe w walce z wirusem HPV).

GIS__stanowisko

Źródło: IK/GIS

Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA
REKLAMA

Udostępnij tekst w mediach społecznościowych