Szkocja farmacją stoi | farmacja.pl

Szkocja farmacją stoi

Obrazek użytkownika farmacja.pl
Autor: farmacja.pl / Opublikowano: 2018-03-21 10:20:11 /

Kraina whisky, szkockiej kraty i poziomego deszczu może pochwalić się jeszcze czymś, czego mogą pozazdrościć polscy farmaceuci - programem opieki farmaceutycznej. Zapoczątkowany został w sierpniu 2017 i będzie kontynuowany jako integralna część nowoczesnej narodowej opieki zdrowotnej.

Przyjęta strategia podkreśla ważną rolę, jaką odgrywają zespoły apteczne, ich specjalistyczna wiedza i umiejętności w zakresie leków. Opisuje założenia rozwoju opieki farmaceutycznej w Szkocji na najbliższe 5 lat i kluczowy wpływ farmaceutów i techników farmaceutycznych, którzy wspólnie pracują nad poprawą zdrowia pacjentów.

Założenia te obejmują zwiększenie dostępu do aptek otwartych, jako pierwszej linii wsparcia na samoograniczające się choroby (np. niepowikłane zapalenie układu moczowego czy liszajec). Apteki mają też być wsparciem w przypadku stabilnych, przewlekłych chorób. Dostęp do farmaceuty ma być możliwy zarówno w godzinach, jak i po godzinach pracy, w mieście i obszarach bardziej oddalonych.
Kolejnym krokiem jest integracja farmaceutów i techników farmaceutycznych z lekarzami pierwszego kontaktu, w celu utworzenia multidiscyplinarnych zespołów. Zmiany dotyczą również aptek szpitalnych, które mają dostarczać usług na światowym poziomie.

Strategia skupia się też na rozwiązaniach i narzędziach wspierających bezpieczne stosowanie leków, technologiach umożliwiających sprawne dostarczanie leków oraz poprawy opieki farmaceutycznej u osób leczonych stale w warunkach domowych.

Program realizowany jest nie tylko na papierze. Do tej pory na rozwój opieki farmaceutycznej w Szkocji wydano ponad 1 mln funtów. Składają się na to m.in. specjalne szkolenia dla farmaceutów z przepisywania leków na receptę i z zaawansowanych umiejętności klinicznych. Do tej pory aptekarze mieli organiczne możliwości wpływania na decyzje terapeutyczne lekarzy pierwszego kontaktu i proponowania lekarzom zmiany leków. Teraz ma się to zmienić.

Źródło: Pharmaceutical Journal

Udostępnij

PILNE
ZAMKNIJ
Oświadczenie

Dostęp do zawartości serwisu farmacja.pl jest możliwy
dla osób uprawnionych do wystawia recept
lub osób prowadzących obrót produktami leczniczymi.

Oświadczam, że jestem lekarzem, farmaceutą
lub osobą prowadzącą zaopatrzenie w produkty lecznicze.


Akceptuj