REKLAMA
Autor: Redakcja mgr farm Opublikowano: 3 sierpnia 2018

Szkocja: Politycy chcą 24-godzinnych dyżurów farmaceutów

Artykuł pochodzi z serwisu

Szkocka Partia Konserwatywna zaproponowała wprowadzenie w tym kraju 24-godzinnych dyżurów farmaceutycznych. To element 5-punktowego planu dla aptek, przygotowanego przez polityków największej partii opozycyjnej. Pomysł ten nie znalazł aprobaty w środowisku farmaceutycznym.

W Wielkiej Brytanii od 2006 roku farmaceuci mają możliwość zdobycia uprawnień do niezależnego wypisywania leków na receptę. (fot. Shutterstock)

REKLAMA

REKLAMA

Politycy Partii Konserwatywnej uważają, że obecnie w Szkocji zbyt mało aptek jest otwartych po godzinie 20. W rezultacie proponują, aby wprowadzić całodobowe dyżury farmaceutów posiadających uprawnienia tzw. independent prescriber.

Przypomnijmy, że w Wielkiej Brytanii od 2006 roku farmaceuci mają możliwość zdobycia uprawnień do niezależnego wypisywania leków na receptę. Aby zostać tzw. independent prescriber, konieczne jest jednak odbycie specjalnego szkolenia pod okiem lekarza pierwszego kontaktu (czytaj więcej: Brytyjscy farmaceuci mogą wypisywać recepty, ale robią to niechętnie…).

Szkocja Partia Konserwatywna uważa, że farmaceuci z uprawnieniami tzw. independent prescriber powinni stanowić element 24-godzinego systemu opieki zdrowotnej NHS24, obejmującego dyżury online i telefoniczne. Tymczasem szkocki oddział Royal Pharmaceutical Society (RPS) zaleca ostrożność w rekomendowaniu przez Partię Konserwatywną takiego rozwiązania.

– Zależy nam na tym by farmaceutów z uprawnieniem do niezależnego wypisywania recept przybywało i z satysfakcją przyjmujemy wsparcie ze strony Partii Konserwatywnej do zapewnienia lokalnym farmaceutom dostępu do bazy danych o zdrowiu pacjentów, ale bylibyśmy ostrożni z wprowadzaniem całodobowych dyżurów, bez odpowiedniego wsparcia – przyznała Aileen Bryson z RPS w Szkocji.

Matt Barclau, dyrektor Community Pharmacy Scotland stwierdził z kolei, że 24-godzinne dyżury aptek będą wyzwaniem.

Partia Konserwatywna jest obecnie największą z czterech partii opozycyjnych w szkockim parlamencie. Wśród innych propozycji jej polityków, znalazło się też umożliwienie farmaceutom dostępu do kartotek pacjentów. Chcą oni też by bardziej powszechne stały się przeglądy lekowe przeprowadzane przez farmaceutów oraz zwiększona została ich rola jeśli chodzi o farmację kliniczną i opiekę nad chorymi w ich domach oraz szpitalach.

Źródło: The Pharmaceutical Journal

Tagi: 
Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA
REKLAMA

Udostępnij tekst w mediach społecznościowych