REKLAMA
Autor: Redakcja mgr farm Opublikowano: 2 lipca 2018

Szokujący wzrost liczby leków dostępnych na rynku pozaaptecznym

Artykuł pochodzi z serwisu

W 2009 roku na rynku pozaaptecznym było dostępnych 525 leków OTC. W 2017 roku ta liczba była szacowana na aż 3 tys. W kategorii preparatów przeciwbólowych OTC poza aptekami sprzedawanych jest obecnie około 45 proc. produktów.

Koszty publicznej ochrony zdrowia związanej z leczeniem przypadków niewłaściwego stosowania leków kupionych w obrocie pozaaptecznym są szacowane na minimum 130 mln zł rocznie (fot. Shutterstock)

REKLAMA

REKLAMA

Stowarzyszenie Leki tylko z Apteki wydało obszerny raport, pt. „Pozaapteczny obrót lekami OTC, bezpieczeństwo, ekonomia i oczekiwania pacjentów”. Wynika z niego, że rynek pozaapteczny jest poza kontrolą, a państwo ponosi bardzo wysokie koszty leczenia przypadków związanych z niewłaściwym przyjmowaniem leków OTC.

– W większości europejskich krajów sprzedaż jakichkolwiek leków poza aptekami, ze względu na społeczne koszty, jest niemożliwa lub ściśle regulowana. W Polsce stacje benzynowe, supermarkety, kioski handlują medykamentami bez żadnej kontroli. Pozaapteczny rynek sprzedaży leków OTC w praktyce nie jest kontrolowany przez Państwową Inspekcję Farmaceutyczną. Polskie regulacje prawne dotyczące sprzedaży leków poza aptekami należą do najbardziej liberalnych w Unii Europejskiej – informuje Stowarzyszenie Leki tylko z Apteki.

Raport ujawnia wzrost liczby preparatów dostępnych na rynku pozaaptecznym; w 2009 roku na tym rynku było dostępnych 525 preparatów, a w 2017 roku ta liczba była szacowana na aż 3 tys

Według analiz firmy PharmaExpert rynek leków OTC stanowi 26 proc. całego rynku leków w Polsce, co jest najwyższym udziałem spośród wszystkich krajów unijnych. W kilku kategoriach udział wartościowy jest znacznie większy, np.: w kategorii preparatów przeciwbólowych poza aptekami sprzedawanych jest około 45 proc. produktów.

– Polskę negatywnie wyróżnia m.in. brak ograniczenia liczby opakowań leków lub dawek sprzedawanych poza aptekami, w tym zwłaszcza niesteroidowych leków przeciwzapalnych oraz paracetamolu – twierdzi Stowarzyszenie. – Pacjenci nabywający leki OTC poza aptekami mają bardzo ograniczony dostęp do informacji na temat właściwego stosowania i przechowywania produktów leczniczych. Organy inspekcji farmaceutycznej nie mają wiedzy, czy produkty lecznicze w obrocie pozaaptecznym są przechowywane prawidłowo, ani czy są odpowiednio zabezpieczone przed dziećmi.

Koszty publicznej ochrony zdrowia związanej z leczeniem przypadków niewłaściwego stosowania leków kupionych w obrocie pozaaptecznym są szacowane na minimum 130 mln zł rocznie.

– Niewłaściwe stosowanie leków OTC stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia publicznego, związane z niewłaściwym dawkowaniem, bagatelizowaniem przeciwwskazań czy przyjmowaniem leków bez uzasadnionej potrzeby. Może to prowadzić do zatruć lub uzależnień – podkreśla Paweł Bernat, prezes Stowarzyszenia Leki tylko z Apteki.

W połowie 2017 roku Ministerstwo Zdrowia odstąpiło od prób wprowadzenia zmian, uzasadniając to racjami ekonomicznymi, czyli interesami producentów i placówek handlowych.

Raport dostępny jest na stronach Stowarzyszenia Leki tylko z Apteki

Źródło: materiały prasowe

Tagi: 
Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA
REKLAMA

Udostępnij tekst w mediach społecznościowych