Szpitalne apteki balansują na krawędzi | farmacja.pl

Szpitalne apteki balansują na krawędzi

Obrazek użytkownika farmacja.pl
Autor: farmacja.pl / Opublikowano: 2017-10-19 08:30:00 /

Standardem na świecie są 14-dniowe zapasy leków. W Polsce szpitale często zamawiają je na ostatnią chwilę. 76 proc. szpitali deklaruje, że ma zapas leków na co najmniej tydzień, jednak ok. 60 proc. placówek przyznaje, że dysponuje najpilniejszymi farmaceutykami ma zapas jedynie na kilka dni.

Takie wnioski płyną z raportu "Polityka lekowa i zarządzanie ryzykiem operacyjnym w szpitalach". Blisko jedna czwarta placówek przyznaje, że ich zapas leków nie przekracza zapotrzebowania na 3-7 dni.

Podczas konferencji organizacji Stratera Med (zrzesza m.in. szpitalnych dostawców) Dorota Haśko z firmy PGF Urtica podkreślała, że szpitale przerzucają obowiązek zabezpieczenia leków pilnych na hurtownie farmaceutyczne takie jak PGF. Już na etapie przetargów ustalają, że leki mają być dostarczane wiele razy w miesiącu, a w razie potrzeby dowiezione np. w ciągu kilku godzin.

- W przypadku leków ratujących życie zapas w szpitalach jest tak mały, że wystarcza zwykle na 1-2 dni. A dla pacjentów którzy nagle ich potrzebują, to często kwestia życia lub śmierci. Co jeśli np. kierowca wiozący taki lek będzie miał sam wypadek albo zepsuje mu się samochód - pytała Haśko.Umowy ze szpitalami w ponad 90 proc. przypadków nakładają na nie obowiązek dostawy takiego preparatu w czasie 24 godzin. - W razie przekroczenia tego terminu naliczane są kary w wysokości od 0,1 do nawet 5 proc. dostawy za każdy dzień lub nawet godzinę opóźnienia - dodała.

Podkreślała, że w części państw są regulacje dotyczące tego jako zapas leków powinna mieć placówka. I jej zdaniem podobne zabezpieczenia powinny być też w naszym kraju.

Więcej na ten temat pisze Polityka Zdrowotna.

Źródło: politykazdrowotna.com

Udostępnij
PILNE
ZAMKNIJ
Oświadczenie

Dostęp do zawartości serwisu farmacja.pl jest możliwy
dla osób uprawnionych do wystawia recept
lub osób prowadzących obrót produktami leczniczymi.

Oświadczam, że jestem lekarzem, farmaceutą
lub osobą prowadzącą zaopatrzenie w produkty lecznicze.


Akceptuj