REKLAMA
Autor: Redakcja mgr farm Opublikowano: 15 stycznia 2019

Szwajcaria: aptekarze chcą sprzedawać legalnie marihuanę

Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA

Spożycie marihuany w Szwajcarii wciąż rośnie. Aby ukrócić nielegalny handel tym narkotykiem, szwajcarscy aptekarze zadeklarowali, że mogą sprzedawać marihuanę. Tak poinformował portal thelocal.ch.

Stowarzyszenie Aptekarzy z Zurychu wydało oświadczenie, w którym popiera legalizację handlu marihuaną zarówno spożywaną w celach medycznych, jak i rekreacyjnych. Zdaniem prezes stowarzyszenia, Valerii Dory, legalny handel marihuaną zapewniłby osobom sięgającym po nią dostęp do bezpiecznego produktu, a także stanowiłby cios w przestępców.

Stanowisko aptekarzy w sprawie marihuany

Według Valerii Dory nie można dłużej ignorować rzeczywistości, jeśli chodzi o rynek marihuany w Szwajcarii. Z ankiety przeprowadzonej wśród aptekarzy w Zurychu wynika, że wielu z nich jest gotowych, by sprzedawać klientom marihuanę. Jednocześnie Dora sprzeciwia się całkowitej liberalizacji rynku marihuany. Jej zdaniem handel tym narkotykiem powinien być regulowany, a sprzedawcy musieliby przechodzić specjalne szkolenia.

REKLAMA

Prezes Stowarzyszenia Aptekarzy proponuje też, żeby marihuana została sklasyfikowana jako produkt medyczny. Z kolei Pharma-Suisse, organizacja zrzeszająca wszystkie stowarzyszenia aptekarzy w Szwajcarii, opowiada się raczej za regulowaną dystrybucją marihuany zażywanej w celach medycznych.

REKLAMA

Dane na temat marihuany w Szwajcarii

Obecnie władze Szwajcarii na wyegzekwowanie zakazu handlu marihuaną i zażywania jej wydają ok. 883 mln euro rocznie. Z kolei dochody z nielegalnego w Szwajcarii handlu marihuaną mają wynosić ok. 500 mln euro. Takie dane podał thelocal.ch.

Z informacji tych wynika również, że ok. 200 tys. osób w Szwajcarii regularnie zażywa marihuanę w celach rekreacyjnych, a ok. 40% Szwajcarów i 33% Szwajcarek próbowało marihuany przynajmniej raz w życiu. Zażywanie i handlowanie marihuaną jest w Szwajcarii nielegalne, choć posiadanie niewielkiej ilości marihuany (do 10 gramów) karane jest jedynie maksymalnie 100 frankami szwajcarskimi grzywny.

Źródło: IK/Rzeczpospolita.pl

Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA
REKLAMA

Udostępnij tekst w mediach społecznościowych