Taki wniosek o zezwolenie na aptekę to oszustwo? | farmacja.pl

Taki wniosek o zezwolenie na aptekę to oszustwo?

Obrazek użytkownika farmacja.pl
Autor: farmacja.pl / Opublikowano: 2017-08-03 09:20:00 /

Przed wejściem w życie 'apteki dla aptekarza' przedsiębiorcy masowo składali wnioski o wydanie zezwolenia na prowadzenie apteki. W niektórych przypadkach dotyczyły one lokali, które jeszcze nie powstały. Niektórzy twierdzą, że to oszustwo...

Od 25 czerwca 2017 r. wymogi uzyskania zezwolenia na prowadzenie apteki są o wiele bardziej restrykcyjne niż wcześniej. Dlatego wielu przedsiębiorców poskładało wnioski zanim nowe przepisy zaczęły obowiązywać. Okazuje się, że wiele z takich wniosków dotyczy tzw. "dziury w ziemi".

- Zdaniem farmaceutów złożenie wniosku o udzielenie zezwolenia na podstawie starych przepisów, podczas gdy jeszcze lokal, którego miałaby dotyczyć zgoda, nie istnieje, jest oszustwem w rozumieniu art. 286 kodeksu karnego. Poprawnie złożony wniosek, zgodnie z art. 100 ust. 1 prawa farmaceutycznego, powinien bowiem zawierać m.in. dowód posiadania tytułu prawnego do lokalu oraz plan i opis techniczny pomieszczeń przeznaczonych na aptekę - pisze Patryk Słowik, dziennikarz Gazety Prawnej. - Czy w związku z tym ci, którzy złożyli wnioski na wyrost, powinni się obawiać?Wzór zawiadomienia do prokuratury umieściła na swojej stronie Śląska Izba Aptekarska. Jeden z prokuratorów miał powiedzieć nieoficjalnie, że akcję aptekarzy należy postrzegać bardziej przez pryzmat walki pomiędzy indywidualnymi farmaceutami a sieciami aptecznymi, które chcą się rozbudowywać. W takich wypadkach jedyną konsekwencją będzie zapewne odmowna decyzja inspekcji farmaceutycznej.

Więcej na ten temat na stronach Gazety Prawnej.

Źródło: gazetaprawna.pl

Udostępnij
PILNE
ZAMKNIJ
Oświadczenie

Dostęp do zawartości serwisu farmacja.pl jest możliwy
dla osób uprawnionych do wystawia recept
lub osób prowadzących obrót produktami leczniczymi.

Oświadczam, że jestem lekarzem, farmaceutą
lub osobą prowadzącą zaopatrzenie w produkty lecznicze.


Akceptuj