REKLAMA
Autor: Redakcja mgr farm Opublikowano: 14 lutego 2019

Te zmiany pozytywnie wpłyną na apteki sieciowe sprzedające w internecie

Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA

Ministerstwo Sprawiedliwości opublikowało finalną wersję projektu nowelizacji Prawa farmaceutycznego. Ustawa precyzuje m.in. kwestie związane ze sprzedażą wysyłkową leków na receptę oraz wyrobów medycznych. Zdaniem Związku Aptekarzy Pracodawców Polskich Apteka zmiany te wpłyną pozytywnie jedynie na apteczne sieci posiadające platformy internetowe…

Rada Ministrów przyjęła 12 lutego 2019 r. przygotowane w Ministerstwie Sprawiedliwości zmiany w prawie. Pozwolą one na skuteczną walkę z mafią lekową. Projekt nowelizacji ustawy – Prawo Farmaceutyczne oraz niektórych innych ustaw powstał we współpracy z Ministerstwem Zdrowia i Głównym Inspektoratem Farmaceutycznym (czytaj więcej: Będą kary więzienia dla nieuczciwych aptekarzy…). W nowelizacji znalazły się też zapisy doprecyzowujące zasady wysyłkowej sprzedaży leków na receptę…

REKLAMA

Ustawa z dnia 20 lipca 2018 r. o zmianie ustawy o systemie informacji w ochronie zdrowia oraz niektórych innych ustaw dopuściła sprzedaż wysyłkową produktów leczniczych wydawanych wyłącznie z przepisu lekarza (czytaj więcej: VIDEO: Wysyłkowa sprzedaż leków na receptę? Apteki indywidualne zaczęłyby padać…). Warunkiem jednak jest przepisanie ich wyłącznie na rzecz osoby posiadającej orzeczenie o niepełnosprawności lub osobie posiadającej orzeczenie o stopniu niepełnosprawności. Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowało projekt nowelizacji tych zapisów, który je doprecyzowuje i uzupełnia (czytaj więcej: Wysyłkowa sprzedaż leków na receptę bez leków deficytowych).

REKLAMA

W ustawie m.in. zakazano sprzedaży wysyłkowej produktów leczniczych objętych wykazem, o którym mowa w art. 37av ust. 14 Prawa farmaceutycznego, tj. produktami leczniczymi, których dostępność na terenie Rzeczypospolitej Polskiej jest zagrożona. Rozwiązano też kwestię weryfikacji uprawnień pacjenta do skorzystania z wysyłkowej sprzedaży leków na receptę (czyli jego niepełnosprawności) (czytaj więcej: Oświadczenie czy skan dokumentów? Nowa propozycja weryfikacji niepełnosprawnych w aptekach…). Projekt przewiduje także, że recepta lub zlecenie będzie zawierać informację, czy pacjent posiada orzeczenie o niepełnosprawności lub orzeczenie o stopniu niepełnosprawności.

ZAPPA: Niepełnosprawni nigdy nie zgłaszali takich potrzeb

– To bardzo ważna ustawa, czekamy na nią od lat. Liczymy, że odstraszy przestępców, którzy do tej pory okradali pacjentów z leków ratujących życie i zdrowie. Martwi nas część dotycząca sprzedaży wysyłkowej skierowanej do pacjentów niepełnosprawnych. Ci nigdy nie zgłaszali takiej potrzeby – komentuje Marcin Wiśniewski, założyciel Związku Aptekarzy Pracodawców Polskich Aptek.

Przypomina on, że niepełnosprawni zgłaszali wielokrotnie, że pomoc państwa jest nieadekwatna do ich potrzeb. Zdaniem Związku po raz kolejny przeprowadzane są zmiany niekonsultowane ze środowiskiem osób niepełnosprawnych. Dodatkowo są one też bardzo ostro krytykowane są przez środowisko farmaceutów.

– Nie bez powodu przewidują, że zmiany te wpłyną pozytywnie jedynie na apteczne sieci posiadające platformy internetowe, które w coraz większym stopniu, mimo zabezpieczeń wynikających z tzw. „Apteki dla Aptekarza”, przechodzą w ręce zagraniczne – uważa Marcin Wiśniewski.

W trakcie procedowania zapisów dotyczących wysyłkowej sprzedaży leków na receptę, ZAPPA nie poparł wprowadzanych zmian. Związek wstrzymał się też od protestu uznając, że szczególna pomoc osobom niepełnosprawnym jest wpisana w zawód farmaceuty.

– Samą propozycję legislacyjną w zgłoszonej postaci ocenialiśmy i nadal oceniamy bardzo negatywnie. Otwarcie nowego, niezwykle niebezpiecznego kanału dystrybucji, przekazanie jej w ręce firm kurierskich, bez kontroli, gwarancji jakości, czasu i warunków dostawy, a także osłabienie pozycji indywidualnych polskich aptek, a wsparcie nieprofesjonalnych, komercyjnych, często zagranicznych, w dodatku niepłacących w Polsce podatków sieci aptecznych trudno ocenić za zbieżne z interesem państwa i pacjentów – można było przeczytać w oświadczeniu wydanym przez Związek w lipcu (czytaj więcej: ZAPPA: Brak protestu nie oznacza naszej zgody na wysyłkową sprzedaż leków).

Źródło: ŁW/ZAPPA

Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA
REKLAMA

Udostępnij tekst w mediach społecznościowych