REKLAMA
Autor: Redakcja mgr farm Opublikowano: 15 października 2018

Technicy farmaceutyczni też chcą dowozić leki do pacjentów

Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA

Izba Gospodarcza Właścicieli Punktów Aptecznych i Aptek zgłosiła swoje uwagi, w ramach konsultacji publicznych, do najnowszego projektu nowelizacji prawa farmaceutycznego. Organizacja proponuje w nich m.in. aby prawo do dostarczania leków pacjentom niepełnosprawnym posiadali także technicy farmaceutyczni – a nie wyłącznie farmaceuci.

IGWPAiA proponuje, by dostarczać leki i wyroby medyczne mogły również punkty apteczne (kierownik punktu lub wyznaczony technik farmaceutyczny) (fot. Shutterstock)

REKLAMA

REKLAMA

W projekcie nowelizacji prawa farmaceutycznego, które Ministerstwo Sprawiedliwości opublikowało dwa tygodnie temu, pojawiły się zapisy umożliwiające farmaceutom bezpośrednie dostarczanie osobom niepełnosprawnym produktów leczniczych i wyrobów medycznych sprzedawanych wysyłkowo (czytaj więcej: Duże zmiany w prawie farmaceutycznym. Ministerstwo publikuje projekt…). Zmian w tych zapisach chcą jednak przedstawiciele techników farmaceutycznych.

– Zgodnie z przepisami PF w Aptekach i punktach aptecznych pracują dwie grupy zawodowe Farmaceuta i Technik Farmaceutyczny, wobec powyższego zasadnym jest ujęcie technika farmaceutycznego w realizacji dostarczania produkty leczniczego o której mowa w proponowanej treści art. 68a ust. 1 – czytamy w uzasadnieniu proponowanych przez IGWPAiA zmian.

A propozycja ta polega na dodaniu techników farmaceutycznych, w zapisach mówiących możliwości dostarczania produktów leczniczych i wyrobów medycznych, kupowanych przez internet przez pacjentów niepełnosprawnych. IGWPAiA proponuje też, by dostarczać leki i wyroby medyczne mogły również punkty apteczne (kierownik punktu lub wyznaczony technik farmaceutyczny).

Jednocześnie Izba Gospodarcza Właścicieli Punktów Aptecznych i Aptek oczekuje wyjaśnienia, z czyjej inicjatywy w projekcie nowelizacji prawa farmaceutycznego przygotowywanej przez Ministerstwo Sprawiedliwości, po 1 października 2018 znalazły się propozycje przepisów „wykraczających poza zakres rekomendacji wskazanych w projekcie z 23 maja 2018 r.).

– Przypominamy, że podstawą do wszczęcia prac legislacyjnych zgodnie z charakterystyką projektu była potrzeba usystematyzowania przepisów dotyczących zasad prowadzenia kontroli działalności gospodarczej z zakresu wytwarzania i dystrybucji produktów leczniczych, uprawnień kontrolnych Państwowej Inspekcji Farmaceutycznej oraz przeciwdziałania procederowi tzw. odwróconego łańcucha dystrybucji deficytowych produktów leków – pisze IGWPAiA.

Zdaniem organizacji włączone do projektu przepisy w żadnym względzie nie odnoszą się do problemu, jaki w tej nowelizacji miał być rozwiązywany.

– W najmniejszym stopniu nie są to instrumenty prawne, dzięki którym możliwe będzie skuteczne przeciwdziałania procederowi odwróconego łańcucha dystrybucji deficytowych produktów leczniczych – pisze IGWPAiA. – Niezrozumiałym jest, by wobec powyższego Ministerstwo Sprawiedliwości prowadziło prace nad zapisami ściśle podlegającymi kompetencji Ministerstwa Zdrowia – Departamentu Polityki Lekowej i Farmacji.

– Prawo Farmaceutyczne niewątpliwie wymaga przemyślanych rozwiązań, a wszelkiego rodzaju „wrzutki” przy okazji nowelizacji mogą nie spełnić oczekiwanej roli w praktyce, dlatego prosimy o przemyślenia czy kwestii wrzuconych na prędce w art. 68 aib nie wyłączyć do odrębnej nowelizacji, przy okazji prac nad kolejną nowelą stricte dotyczącą funkcjonowania pracy w aptekach i punktach aptecznych – pisze IGWPAiA.

Źródło: Facebook

Tagi: 
Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA
REKLAMA

Udostępnij tekst w mediach społecznościowych