REKLAMA
Autor: Redakcja mgr farm Opublikowano: 11 lipca 2018

Technicy farmaceutyczni zawalczą jutro o możliwość dalszego kształcenia?

Artykuł pochodzi z serwisu

Na najbliższy czwartek zaplanowane zostało spotkanie przedstawicieli techników farmaceutycznych z wiceministrem Marcinem Czechem. To drugie w przeciągu tygodnia spotkanie, podczas którego odbędzie się dyskusja na temat obecnej sytuacji techników farmaceutycznych – podaje serwis Polityka Zdrowotna.

Zdaniem techników farmaceutycznych Naczelna Izba Aptekarska dąży, aby docelowo w aptece mogli pracować tylko i wyłącznie farmaceuci jako personel fachowy (fot. Shutterstock)

REKLAMA

REKLAMA

W ubiegły czwartek odbyło się posiedzenie Parlamentarnego Zespołu ds. Organizacji Ochrony Zdrowia poświęcone opiece farmaceutycznej w kontekście wygaszania kształcenia techników farmaceutycznych (czytaj więcej: „W aptece pacjent? Proszę Państwa, w aptece jest osoba realizująca receptę, a nie pacjent”).

– Jesteśmy bardzo zadowoleni, że takie spotkanie miało miejsce oraz, że rozmowy w tej kwestii będą dalej prowadzone. Cieszy nas również deklaracja ze strony ministerstwa zdrowia, że ponownie przeanalizowane zostaną wszystkie argumenty dotyczące zakończenia kształcenia techników farmaceutycznych. Mamy również nadzieję, że nasze spotkanie zaplanowane na 12 lipca z panem wiceministrem Marcinem Czechem przyniesie zwrot w relacjach na linii technicy farmaceutyczni – ministerstwo zdrowia – przekazała serwisowi Polityka Zdrowotna Aneta Klimczak, wiceprezes ZZTF RP.

Jej zdaniem Naczelna Izba Aptekarska dąży, aby docelowo w aptece mogli pracować tylko i wyłącznie farmaceuci jako personel fachowy, gdyż tylko oni dają gwarancję prawidłowego funkcjonowania opieki farmaceutycznej a tym samym apteki.

– Technicy, którzy pozostaną na rynku co najwyżej będą mogli wykonywać prace pomocnicze, ponieważ technik w ocenie farmaceutów nie posiada odpowiedniej wiedzy. Natomiast według wytycznych ministerstwa edukacji narodowej w zakresie kompetencji technika farmaceutycznego, w jego zadania wpisane jest udzielanie informacji o leku. NIA uważa jednak, że technikowi nie wolno czegoś takiego robić, bo jest to kompetencja zarezerwowana dla farmaceuty – tłumaczy Klimczak.

Na jutro zaplanowane zostało spotkanie przedstawicieli techników farmaceutycznych z wiceministrem Marcinem Czechem.

Więcej na ten temat pisze PolitykaZdrowotna.com

Tagi: 
Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA
REKLAMA

Udostępnij tekst w mediach społecznościowych