REKLAMA
Autor: Redakcja mgr farm Opublikowano: 13 lutego 2019

Technik sam w aptece, bo farmaceutka musiała… nakarmić dziecko?

Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA

W październiku kontrolerzy Wojewódzkiego Inspektoratu Farmaceutycznego w Poznaniu, przeprowadzili kontrolę doraźną jednej z aptek. Okazało się, że przed godziną 17 nie było w niej żadnego farmaceuty. Gdzie zatem był?

20 grudnia 2018 Wojewódzki Inspektor Farmaceutyczny w Poznaniu wydał decyzję nakazującą przedsiębiorcy (spółka cywilna) zapewnić obecność farmaceuty w godzinach czynności prowadzonej apteki. To konsekwencja kontroli, którą kontrolerzy WIF przeprowadzili w październiku.

REKLAMA

Inspektorzy Farmaceutyczni przeprowadzili kontrolę doraźną w aptece należącej do spółki. Na miejscu zjawili się o godzinie 16:29, jednak w placówce nie było żadnego farmaceuty. Czynności wykonywał w niej technik farmaceutyczny. Kontrola wykazała, że od godziny 16:29 do 17:00 apteka funkcjonowała pod nieobecność farmaceuty. Tymczasem zgodnie z treścią art. 92 ustawy Prawo farmaceutyczne, w godzinach czynności apteki, zawsze powinien w niej być obecny farmaceuta, o którym mowa w art. 88 ust. 1 tej ustawy (czytaj więcej: Pozostawienie w aptece samego technika uniemożliwia jej prawidłowe funkcjonowanie).

REKLAMA

Wobec naruszenia przez przedsiębiorcę przepisów, WIF w Poznaniu wszczął postępowanie administracyjne i wezwał właściciela apteki do złożenia wyjaśnień. Przedstawiciel spółki złożył wyjaśnienia na piśmie informując, że w dniu kontroli obsadę fachową w aptece stanowiła farmaceutka, która „z uwagi na nagłą konieczność nakarmienia 3-miesięcznego dziecka zmuszona była opuścić aptekę na czas nieprzekraczający 30 min”.

Wojewódzki Inspektor Farmaceutyczny w Poznaniu zakończył postępowanie uznając, że wyjaśnienia przedsiębiorcy nie tłumaczą nieobecności farmaceuty w czasie czynności apteki. Przepisy te nie przewidują bowiem żadnych odstępstw od zasady wyrażonej w art. 92 Prawa farmaceutycznego (czytaj więcej: Technik farmaceutyczny sam w aptece? Nie pierwszy taki przypadek…).

2018_12_20_WIFPON.8521.3.28.2018

Źródło: ŁW/WIF w Poznaniu

Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA
REKLAMA

Udostępnij tekst w mediach społecznościowych