REKLAMA
Autor: Redakcja mgr farm Opublikowano: 25 lutego 2019

Technik sam w aptece i źle wydany lek? Kolejny przypadek w Wielkopolsce…

Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA

W ostatnim czasie coraz więcej mówi się o problemach kadrowych w polskich aptekach i ich funkcjonowaniu niezgodnie z przepisami. Opinię publiczną poruszyła ujawniona pomyłka technika farmaceutycznego z listopada 2018 roku, gdzie pacjentce wydano niewłaściwą dawkę morfiny. Okazuje się, że to nie pierwsza pomyłka w takich okolicznościach w Wielkopolsce…

W ostatnim czasie Wielkopolski Wojewódzki Inspektor Farmaceutyczny w Poznaniu opublikował szereg swoich decyzji, dotyczących stwierdzenia podczas kontroli w aptekach, naruszenia art. 92 Prawa farmaceutycznego. Mówi on, że „w godzinach czynności apteki powinien być w niej obecny farmaceuta, o którym mowa w art. 88 ust. 1 ustawy Prawo farmaceutyczne”. Lektura treści tych decyzji dostarcza wiedzy na temat niebezpiecznych konsekwencji naruszania przepisów przez właścicieli aptek. Podobnie jak to miało miejsce, w przypadku nagłośnionej przez media sprawy z Jarocina (czytaj więcej: Techniczka pomyliła dawkę morfiny. Pacjentka nie żyje…).

Okazuje się, że pomyłki techników farmaceutycznych pracujących samodzielnie w aptekach, zdarzały się już w Wielkopolsce wcześniej. Jedną z takich spraw opisuje decyzja wydana przez Wielkopolski WIF w listopadzie 2017 roku. Wynika z niej, że w okresie urlopowym jedna z aptek funkcjonowała tam bez obecności farmaceuty. W tym czasie czynności fachowe wykonywała techniczka, która wydała pacjentowi lek Tulip 10 mg zamiast Tertensif SR. Zdarzyło jej się też zrealizować receptę na Xorimax po upływie jej ważności.

REKLAMA

Tłumaczenia właściciela apteki

W związku ze wszczęciem postępowania w tej sprawie przez Wielkopolski WIF, Przedsiębiorca prowadzący aptekę udzielił wyjaśnień.

REKLAMA

– Powodem wydania niewłaściwego leku była nieczytelnie napisana recepta lekarska oraz prośby osoby realizującej receptę o wydanie leków. Ze względu na nieczytelną receptę wydano lek Tulip 10 30 tabl. zamiast Tertensif SR tabl. powl. o przedł. uwal. 1,5 mg 30 tabl – czytamy tłumaczenie przedsiębiorcy.

Dalej wyjaśnia on, że techniczka farmaceutyczna wydała antybiotyk Xorimax 500 z 14 tabl ze stuprocentową odpłatnością po terminie realizacji recepty, ponieważ… prosił o to pacjent.

– Brak obecności farmaceuty w godzinach pracy apteki spowodowany był okresem urlopowym, podczas którego osobiście sprawdzałam recepty i dyżurowała pod telefonem. Usiłowałam wcześniej poszukać zastępstwo na czas urlopu, lecz okazało się to niemożliwe do zrealizowania w okresie urlopowym i na tak trudnym rynku pracy – czytamy wyjaśnienia.

W rezultacie Wielkopolski Wojewódzki Inspektor Farmaceutyczny wydał decyzję nakazującą przedsiębiorcy dostosować działalność apteki do obowiązujących przepisów…

2017_11_15_WIFKN.85212.01.2017-a

Źródło: ŁW/Wielkopolski WIF

Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA
REKLAMA

Udostępnij tekst w mediach społecznościowych