Trądzik już nie hormonalnie | farmacja.pl

Trądzik już nie hormonalnie

Obrazek użytkownika farmacja.pl
Autor: farmacja.pl / Opublikowano: 2017-03-29 10:05:26 /

Europejska Agencja Leków opublikowała wytyczne, zgodnie z którymi środki antykoncepcyjne zawierające etynyloestradiol 0,03 mg i dienogest 2 mg powinny być stosowane w leczeniu trądziku tylko w ostateczności, jeśli inne metody zawiodą. Rekomendacje mają ograniczyć liczbę kobiet przyjmujących doustną antykoncepcję.

W przypadku trądziku leczeniem pierwszego rzutu wg EMA powinno być leczenie miejscowe, następnie doustne antybiotyki. Analizując obecne dane odnośnie skuteczności antykoncepcji w leczeniu trądziku, zauważono że istnieją wystarczające dowody tylko w zakresie zmian o umiarkowanym nasileniu. Niestety, środki antykoncepcyjne w rzadkich sytuacjach mogą powodować ciężkie działania niepożądane, w tym chorobę zakrzepowo-zatorową żył. Z tego względu EMA ogranicza stosowanie leczenia hormonalnego, tylko do sytuacji, gdy inne sprawdzone metody okazałyby się nieskuteczne i tylko u kobiet, które zdecydowały się na doustną antykoncepcję.
Kobiety powinny też zostać zbadane przez lekarza kolejno po 3 i 6 miesiącach od rozpoczęcia leczenia (po takim czasie zazwyczaj widoczne są efekty terapii). Pacjentki powinny być pamiętać o zgłaszaniu takich objawów jak ostry ból lub obrzęk w nogach, nagła niewyjaśniona duszność, przyśpieszony oddech, ból w klatce piersiowej, drętwienie twarzy, rąk lub nóg.

Źródło: www.ema.europa.eu

Udostępnij
PILNE
ZAMKNIJ
Oświadczenie

Dostęp do zawartości serwisu farmacja.pl jest możliwy
dla osób uprawnionych do wystawia recept
lub osób prowadzących obrót produktami leczniczymi.

Oświadczam, że jestem lekarzem, farmaceutą
lub osobą prowadzącą zaopatrzenie w produkty lecznicze.


Akceptuj