REKLAMA
Autor: Redakcja mgr farm Opublikowano: 16 września 2020

Trzy ważne pytania od farmaceutów do pacjentów…

Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA

Autorem wspomnianych pytań jest mgr farm. Łukasz Pietrzak, znany już chociażby z petycji dotyczącej zdalnych wyborów do izb aptekarskich (czytaj również: Komu zależy na niskiej frekwencji wyborczej?). Tym razem farmaceuta chce wesprzeć działania dotyczące wprowadzenia do polskich aptek opieki farmaceutycznej. W tym celu przygotował ankietę, która ma odpowiedzieć na oczekiwania pacjentów dotyczące roli farmaceutów i aptek.

– W Polsce jest ponad 12 tys. aptek, które są najłatwiej dostępnymi placówkami ochrony zdrowia oraz 27 tys. farmaceutów mających kwalifikacje, by włączać się w proces leczenia. Jest to cenny zasób pozwalający zapewnić lepszą obsługę medyczną pacjentów. Wykorzystanie naszej wiedzy i umiejętności jest konieczne, tym bardziej, że polskie społeczeństwo szybko się starzeje, coraz częściej występuję zjawisko polipragmazji, a liczba aktywnych zawodowo pracowników ochrony zdrowia systematycznie spada – pisze autor ankiety.

Wskazuje też że opieka farmaceutyczna to przede wszystkim polepszenie efektów oraz czuwanie nad prawidłowym przebiegiem farmakoterapii, prowadzenie przeglądów lekowych, kontrola interakcji, informowanie o możliwych skutkach ubocznych, wystawianie recept kontynuowanych, dyspensowanie leków, wykonywanie szczepień ochronnych, monitorowanie ciśnienia tętniczego, poziomu glukozy i cholesterolu we krwi, doradzanie przed rozpoczęciem leczenia, zwiększenie bezpieczeństwa stosowania leków, kontrola realizacji zaleceń lekarskich, wyjaśnienie koncepcji terapeutycznej. Usługi te w sposób istotny wpływają na zdrowie oraz komfort życia pacjentów, jak również zmniejszą nakłady na ochronę zdrowia.

REKLAMA

– Jak wynika z raportu „Jak wprowadzić w Polsce opiekę farmaceutyczną? Rola i wyzwania współczesnej apteki”, przygotowanego przez firmę doradczą Deloitte wraz z USP Zdrowie, wprowadzenie opieki farmaceutycznej mogłoby przynieść nawet 4 mld zł oszczędności, które w całości pokrywałby koszty funkcjonowania systemu. Zwiększony udział farmaceutów w leczeniu drobnych dolegliwości jest w stanie zmniejszyć ilość wizyt w POZ o kilkanaście milionów w skali roku – czytamy we wstępie do ankiety.

REKLAMA

“Odciążenie służby zdrowia”…

Zdaniem farmaceuty z uwagi na to, że wciąż mamy do czynienia z niewydolnością systemu opieki zdrowotnej, długimi kolejkami do lekarzy oraz utrudnionym dostępem do specjalistów wprowadzenie opieki farmaceutycznej stanowiłoby duże odciążenie służby zdrowia. Aktualna epidemia w sposób szczególny uwypukliła problemy z dostępnością do świadczeń medycznych. Wzrasta zapotrzebowanie na skuteczną opiekę zdrowotną, której częścią musi być również opieka farmaceutyczna.

– Ponad połowa pacjentów ma problem z odpowiednim przyjęciem leku lub dostosowaniem się oraz zrozumieniem zaleceń lekarskich. Starsze osoby zwykle mają duże trudności ze przyswojeniem informacji umieszczonych w ulotce i na opakowaniu leków. Umiejętne korzystanie z leków bez recepty w przypadku chorób łatwo diagnozowalnych, obniża koszty funkcjonowania systemu opieki zdrowotnej o 5 proc. Z kolei szczepienia przeciw grypie, które aktualnie wykonują farmaceuci w 13 europejskich krajach, istotnie zwiększają ogólny poziom odporności populacji. Możliwość wykonywania szczepienia w aptekach skraca ścieżkę pacjenta do uzyskania tej usługi – pisze Łukasz Pietrzak.

Dlatego też stworzył ankietę dla pacjentów. Znajdują się w niej trzy zamknięte pytania. Aptekarze zainteresowani przyłączeniem się do akcji, mogą wydrukować ankietę i zbierać w ten sposób anonimowo opinie pacjentów. Dostępna jest ona też w wersji elektronicznej.

Ankietę oraz informacje dotyczące jej wypełnienia można znaleźć na stronie farmacja-subiektywnie.pl.

Źródło: ŁW/farmacja-subiektywnie.pl

Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA
REKLAMA

Udostępnij tekst w mediach społecznościowych