TVP prowadzi akcję antyszczepionkową? | farmacja.pl

TVP prowadzi akcję antyszczepionkową?

Obrazek użytkownika farmacja.pl
Autor: farmacja.pl / Opublikowano: 2016-11-16 09:51:19 /

Prezes NRL Maciej Hamankiewicz wystosował do Prezesa Zarządu Telewizji Polskiej S.A. pismo w sprawie emisji programu "Szeptem" na temat szczepień.

- Z niepokojem o zdrowie polskiego społeczeństwa Naczelna Rada Lekarska przyjęła program telewizyjny wyemitowany dniu 4 listopada 2016 roku w Telewizji Polskiej na kanale TVP2 w programie p.t. „Szeptem” odc. 5. Zwracam się z prośbą o zaprzestanie publikacji tego odcinka na stronie internetowej tvp.pl - apeluje prezes Naczelnej Rady Lekarskiej.

Zdaniem Hamankiewicza sposób prowadzenia, dobór gości, materiał publicystyczny wskazywały na przeprowadzaną przez Telewizję Polska akcję antyszczepionkową. - Program wydawał się mieć na celu wywołanie niepokoju wśród osób, które decydują się na szczepienia - pisze prezes NRL. - Przedstawienie tematu szczepień w Polsce w sposób nawołujący do odstępowania od szczepienia kłóci się z misją publiczną Telewizji Polskiej. Problemem społecznym w Polsce jest niska wyszczepialność, a wyemitowany program w przybranej formie na pewno nie pomógł w zwiększeniu świadomości obywateli co do konieczności szczepień.

Okazuje się, że zaproszony do programu gość, Ryszard Grzebyk, nie figuruje w Centralnym Rejestrze Lekarzy, co oznacza, że nie posiada prawa wykonywania zawodu lekarza i nie wykonuje tego zawodu. Został jednak przedstawiony jako „doktor medycyny naturalnej", czyli tytułem w Polsce nie funkcjonującym. Zdaniem Macieja Hamankiewicza mogło to wprowadzać widza w błąd co do wykształcenia i kwalifikacji zawodowych Grzebyka. - Treści, które prezentował, jeszcze bardziej sugerowały, że rości sobie prawo do prezentowania wiedzy medycznej, co nie powinno mieć miejsca. Telewizja Polska nie powinna również akceptować promowania książki autorstwa pana Ryszarda Grzebyka. Poprzez sposób prezentowania tej publikacji widz mógł odnieść mylne wrażenie, że jest to publikacja naukowa akceptowana przez środowisko lekarskie - podkreśla prezes NRL..
- Zobowiązanie Ministra Zdrowia oraz Pana Prezesa w sierpniu bieżącego roku do współpracy przy tworzeniu audycji związanych z profilaktyką zdrowia i kształtowaniem postaw prozdrowotnych dało nadzieję, że takie programy, jak wyemitowany 4 listopada 2016 roku program „Szeptem”, będą zgodne z tym zobowiązaniem - przypomina Hamankiewicz jednocześnie z ubolewaniem stwierdzając, że tak się nie stało. - Trudno bowiem uwierzyć, że Ministerstwo Zdrowia podpisałoby się pod taką formułą programu.

Naczelna Rada Lekarska zaapelowała do lekarzy i lekarzy dentystów o podejmowanie i propagowanie działań proszczepiennych, mając na względzie bezpieczeństwo pacjentów oraz ich ochronę przed groźnymi chorobami wirusowymi i bakteryjnymi, które mogą prowadzić do skomplikowanego leczenia, a w niektórych przypadkach zagrażać nie tylko zdrowiu chorych, ale i ich życiu.

- Prosząc o zaprzestanie publikowania programu p.t. „Szeptem” odc. 5 na stronie internetowej tvp.pl, liczę na to, że przygotowywane w przyszłości przez Telewizję Polską programy będą służyły rzetelnemu informowaniu opinii publicznej o zdrowotnych działaniach profilaktycznych (w tym o szczepieniach), a nade wszystko, że będą konsultowane ze środowiskiem lekarskim. Wyrażam gotowość Naczelnej Izby Lekarskiej do wszelkiej współpracy w zakresie zdrowia publicznego - kończy swój list Hamankiewicz.

Źródło: NIL

Udostępnij
PILNE
ZAMKNIJ
Oświadczenie

Dostęp do zawartości serwisu farmacja.pl jest możliwy
dla osób uprawnionych do wystawia recept
lub osób prowadzących obrót produktami leczniczymi.

Oświadczam, że jestem lekarzem, farmaceutą
lub osobą prowadzącą zaopatrzenie w produkty lecznicze.


Akceptuj