Unit dose w polskich aptekach? „Myślimy nad tym” - Krzysztof Łanda | farmacja.pl

Unit dose w polskich aptekach? „Myślimy nad tym” - Krzysztof Łanda

Obrazek użytkownika farmacja.pl
Autor: farmacja.pl / Opublikowano: 2016-11-21 10:33:24 /

Podczas IV Ogólnopolskiej Konferencji „Farmakoekonomika szansą na zbilansowanie wydatków systemu opieki zdrowotnej w Polsce”, która odbyła się 18 listopada w Poznaniu, Krzysztof Łanda zdradził, iż w Ministerstwie Zdrowia dojrzewa pomysł wprowadzenia „unit dose” w aptekach ogólnodostępnych.

W trakcie poznańskiej konferencji farmakoekonomicznej, organizowanej przez Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu, omawiano między innymi temat wielkości opakowań leków refundowanych, które obecnie znajdują się w polskich aptekach. Uczestnicy dyskusji zwracali uwagę, że obecność opakowań „półhurtowych” - zwierających nawet 120 tabletek - jest często przyczyną marnotrawienia leków. Zdarza się bowiem, że pacjent wykupujący tak duże opakowanie leku, w trakcie terapii jest zmuszony do jego odstawienia.

W odpowiedzi na ten problem Wiceminister Zdrowia Krzysztof Łanda przyznał, że w resorcie zdrowia odbyło się spotkanie z polską firmą proponującą rozwiązanie "unit dose" - polegające na wydawaniu pacjentowi dokładnie odliczonej na jego potrzeby ilości leku.- Myślę, że jest to bardzo dobry pomysł i będziemy szli w tym kierunku - zapewniał Ładna. - Zleciłem już biznes plan czy też studium wykonalności u producentów tego sprzętu. Również czekam na Państwa propozycje jak widzielibyście żeby ten system w Polsce funkcjonował. Wiem, że w niektórych miejscach w aptekach szpitalnych on już funkcjonuje.

Podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia przyznał, że tego typu urządzenie ulegają ciągłej miniaturyzacji, a ich cena jest coraz bardziej dostępna. Wspomniany system jest dziełem polskiej firmy, co zdaniem Łandy oznaczałoby dodatkowe korzyści - nie tylko dla pacjentów, ale i gospodarki oraz z perspektywy finansów publicznych.

Źródło: ŁW / mgr.farm

Udostępnij
PILNE
ZAMKNIJ
Oświadczenie

Dostęp do zawartości serwisu farmacja.pl jest możliwy
dla osób uprawnionych do wystawia recept
lub osób prowadzących obrót produktami leczniczymi.

Oświadczam, że jestem lekarzem, farmaceutą
lub osobą prowadzącą zaopatrzenie w produkty lecznicze.


Akceptuj