Trwa ładowanie treści...
UOKiK podaje nazwy hurtowni, w których przeprowadził przeszukania…

Z informacji Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wynika, że pomiędzy hurtowniami farmaceutycznymi mogło dojść do zakazanego przez prawo ochrony konkurencji porozumienia polegającego na wymianie informacji handlowych, w tym w zakresie stosowanych cen leków. Mogła się ona odbywać poprzez używane przez hurtownie specjalne oprogramowanie, poprzez które hurtownie farmaceutyczne mogły weryfikować ceny stosowane przez swoich konkurentów (czytaj również: Hurtownie farmaceutyczne działały w zmowie cenowej? Sprawę bada UOKiK…).
– Wzajemna wiedza o stosowanych cenach może być bowiem wykorzystywana do podnoszenia stawek za leki i stabilizacji ich wysokości na jednym poziomie, ograniczając konkurencję pomiędzy przedsiębiorcami – informował wczoraj UOKiK.
Dzisiaj urząd uzupełnił wczorajszą informacją prasową o dane podmiotów, w których zostały przeprowadzone przeszukania w tej sprawie. A są wśród nich takie hurtownie farmaceutyczne jak:
- Neuca Spółka Akcyjna z Torunia.
- Przedsiębiorstwo Dystrybucji Farmaceutycznej Slawex Sp. z o.o. z Lublina.
- Farmacol Serwis S.A. z Katowic.
- Farmacol Logistyka Sp. z o.o. z Katowic.
Jednocześnie UOKiK przeprowadził kontrole u dostawców oprogramowania informatycznego, które mogło służyć do wymiany informacji. W przypadku tych spółek urząd sprawdza, czy dostarczane przez nie oprogramowanie mogło być wykorzystane dla celów niedozwolonego porozumienia, w tym obejmującego informacje o stosowanych przez konkurencję cenach leków. Są to: Kamsoft SA z Katowic i SoftForYou z Warszawy.
2/2 Poza przeszukaniami #UOKiK przeprowadził również kontrole u dwóch dostawców oprogramowania informatycznego, które mogło służyć do wymiany informacji. Te spółki to Kamsoft i SoftForYou. Więcej o działaniach Urzędu i podejrzewanych praktykach ➡️https://t.co/51EdKedMkA pic.twitter.com/ry0odjGsTm
— UOKiK (@UOKiKgovPL) November 20, 2020
– Działania ograniczające konkurencję na rynku farmaceutycznym są szczególnie naganne. Powodują wzrost ceny leków, w tym dla konsumentów szczególnie wrażliwych, czyli seniorów. Otrzymaliśmy sygnały o możliwych niedozwolonych działaniach hurtowni farmaceutycznych, które mogą powodować ograniczenie konkurencji na rynku farmaceutycznym i w konsekwencji wyższe ceny leków na półkach aptecznych. Zdecydowałem o wszczęciu postępowania wyjaśniającego oraz o przeszukaniach i kontrolach w siedzibach firm, aby w pełni zweryfikować otrzymane sygnały. Jeśli materiał potwierdzi nasze podejrzenia, wykorzystamy wszelkie dostępne narzędzia, aby wyeliminować z rynku farmaceutycznego nieuczciwe praktyki, powodujące dotkliwe konsekwencje także dla konsumentów – mówi Prezes UOKiK Tomasz Chróstny.
Źródło: ŁW/UOKiK
Artykuł pochodzi z serwisu