REKLAMA
Autor: Redakcja mgr farm Opublikowano: 20 listopada 2020

UOKiK podaje nazwy hurtowni, w których przeprowadził przeszukania…

Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA

Z informacji Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wynika, że pomiędzy hurtowniami farmaceutycznymi mogło dojść do zakazanego przez prawo ochrony konkurencji porozumienia polegającego na wymianie informacji handlowych, w tym w zakresie stosowanych cen leków. Mogła się ona odbywać poprzez używane przez hurtownie specjalne oprogramowanie, poprzez które hurtownie farmaceutyczne mogły weryfikować ceny stosowane przez swoich konkurentów (czytaj również: Hurtownie farmaceutyczne działały w zmowie cenowej? Sprawę bada UOKiK…).

Wzajemna wiedza o stosowanych cenach może być bowiem wykorzystywana do podnoszenia stawek za leki i stabilizacji ich wysokości na jednym poziomie, ograniczając konkurencję pomiędzy przedsiębiorcami – informował wczoraj UOKiK.

Dzisiaj urząd uzupełnił wczorajszą informacją prasową o dane podmiotów, w których zostały przeprowadzone przeszukania w tej sprawie. A są wśród nich takie hurtownie farmaceutyczne jak:

REKLAMA
  • Neuca Spółka Akcyjna z Torunia.
  • Przedsiębiorstwo Dystrybucji Farmaceutycznej Slawex Sp. z o.o. z Lublina.
  • Farmacol Serwis S.A. z Katowic.
  • Farmacol Logistyka Sp. z o.o. z Katowic.

Jednocześnie UOKiK przeprowadził kontrole u dostawców oprogramowania informatycznego, które mogło służyć do wymiany informacji. W przypadku tych spółek urząd sprawdza, czy dostarczane przez nie oprogramowanie mogło być wykorzystane dla celów niedozwolonego porozumienia, w tym obejmującego informacje o stosowanych przez konkurencję cenach leków. Są to: Kamsoft SA z Katowic i SoftForYou z Warszawy.

REKLAMA

Działania ograniczające konkurencję na rynku farmaceutycznym są szczególnie naganne. Powodują wzrost ceny leków, w tym dla konsumentów szczególnie wrażliwych, czyli seniorów. Otrzymaliśmy sygnały o możliwych niedozwolonych działaniach hurtowni farmaceutycznych, które mogą powodować ograniczenie konkurencji na rynku farmaceutycznym i w konsekwencji wyższe ceny leków na półkach aptecznych. Zdecydowałem o wszczęciu postępowania wyjaśniającego oraz o przeszukaniach i kontrolach w siedzibach firm, aby w pełni zweryfikować otrzymane sygnały. Jeśli materiał potwierdzi nasze podejrzenia, wykorzystamy wszelkie dostępne narzędzia, aby wyeliminować z rynku farmaceutycznego nieuczciwe praktyki, powodujące dotkliwe konsekwencje także dla konsumentów – mówi Prezes UOKiK Tomasz Chróstny.

Źródło: ŁW/UOKiK

Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA
REKLAMA

Udostępnij tekst w mediach społecznościowych