REKLAMA
Autor: Redakcja AptekaSzpitalna pl Opublikowano: 21 stycznia 2019

URPL: Chlorowodorek idarubicyny – ostrzeżenie przed błędem!

Artykuł pochodzi z serwisu
Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych wydał ostrzeżenie które ma zapobiec błędom podczas obliczania dawki produktów do wstrzykiwań z chlorowodorkiem idarubicyny.
REKLAMA

Zgodnie z komunikatem dedykowanym wszystkim pracowników ochrony zdrowia

wykonanie obliczeń do odtworzenia (rekonstytucji) chlorowodorku idarubicyny w postaci wolnej zasady może doprowadzić do przedawkowania o 7,3 % oraz być potencjalnie niebezpieczne dla  pacjenta.

Wykonując rekonstytucję produktu, pracownicy ochrony zdrowia powinni zawsze dokonywać obliczeń dla „idarubicyny chlorowodorku” w postaci soli.

Aby dodatkowo zmniejszyć ryzyko błędu w dawkowaniu, firma Pfizer Europe MA EEIG, zaktualizowała charakterystykę produktu leczniczego Zavedos, tak aby w odpowiednich miejscach znajdowało się wyrażenie „idarubicyny chlorowodorek”.

 

REKLAMA

W komunikacie przedstawiony jest także prawidłowy schemat obliczeń umożliwiający przygotowanie roztworu do wstrzykiwań o pożądanym stężeniu.

REKLAMA

Aby przygotować roztwór chlorowodorku idarubicyny o stężeniu 1mg/ml, zawartość fiolek 5 mg  i 10 mg  z proszkiem w postacu liofilizatu, należy rozpuścić przez wytrząsanie odpowiednio 5 ml i 10 ml wody do wstrzykiwań.

Przedawkowanie chlorodoworku idarubicyny może wiązać  się z ostrą toksycznością mięśnia sercowego w ciągu 24h od podania oraz ciężkiej mielosupresji w ciągu 1-2 tygodni.

 

Całość komunikatu znajdziesz tutaj.

 

Źródło: URPL

Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA
REKLAMA

Udostępnij tekst w mediach społecznościowych