REKLAMA
Autor: Redakcja mgr farm Opublikowano: 10 września 2019

USA: e-papierosy przyczyną tajemniczej choroby płuc

Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA

Amerykańskie Centers for Disease Control and Prevention (CDC) wszczęło alarm w sprawie elektronicznych papierosów. Do tej pory w Stanach Zjednoczonych pojawiło się 450 przypadków dziwnej infekcji płuc, z czego 5 było śmiertelnych.

Przypadki choroby płuc pojawiły się w 33 stanach i na Wyspach Dziewiczych USA. Pierwszy z nich wystąpił w kwietniu 2019 roku. Jak podaje portal bmj.com, nie ma żadnych dowodów na pojawienie się nowej choroby, jednak wszyscy poszkodowani używali e-papierosów. Zatem podejrzewa się, że przyczyną było to, iż ludzie ci byli narażeni na zanieczyszczenia chemiczne zawarte w e-papierosach.

E-papierosy to urządzenia inhalacyjne zasilane bateriami (czytaj również: E-papierosy na receptę?). Powodują one zamianę roztworu inhalacyjnego na wdychany przez użytkownika aerozol (tzw. wapowanie). Roztwór inhalacyjny (tzw. liquid) składa się zazwyczaj z glikolu propylenowego, gliceryny, aromatów oraz nikotyny w różnym stężeniu (od 0 do 36 mg/ml). Dodatek marihuany jest także możliwy, szczególnie w niektórych stanach USA, gdzie marihuana medyczna i rekreacyjna jest legalna.

REKLAMA

Jednak użytkownicy e-papierosów mogą również kupować roztwory do swoich urządzeń na ulicy lub wytwarzać własne produkty do waporyzacji. A to już bywa niebezpieczne dla zdrowia. W Illinois niedawno odnotowano przypadek śmiertelny spowodowany korzystaniem z e-papierosów. Była to ciężka niewydolność układu oddechowego (czytaj więcej: Pierwszy zgon prawdopodobnie związany ze stosowaniem e-papierosów).

REKLAMA

Źródło: IK/bmj.com

Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA
REKLAMA

Udostępnij tekst w mediach społecznościowych