REKLAMA
Autor: Redakcja mgr farm Opublikowano: 26 sierpnia 2020

USA: kontrowersje wokół zgody na przeprowadzanie szczepień u dzieci przez farmaceutów

Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA

12 amerykańskich organizacji farmaceutycznych połączyło siły i opublikowało oświadczenie, w którym nie zgadzają się z opinią Amerykańskiej Akademii Pediatrów (American Academy of Pediatrics, AAP) i bronią otrzymanych przez farmaceutów nowych uprawnień dotyczących możliwości podawania szczepionek dzieciom.

– Nie ma dziś większych priorytetów, jeżeli chodzi o zdrowie publiczne, niż pokonanie COVID-19 oraz ochrona naszego kraju przed chorobami, którym da się zapobiec za pomocą szczepień, takim jak np. sezonowa grypa. Potrzebujemy wszystkich możliwych rąk do pracy, by zwiększyć dostęp Amerykanów do ratujących życie szczepionek w tym trudnym czasie – czytamy w oświadczeniu, podpisanym m.in przez takie organizacje, jak American Pharmacists Association (APhA), National Community Pharmacists Association (NCPA), czy ASHP, oraz wiele innych. – Z tego powodu, cieszymy się z posunięcia US Department of Health and Human Services, które rozszerza uprawnienia farmaceuty, pozwalając mu na podawanie ratujących życie szczepionek dzieciom (czytaj też: Amerykańscy farmaceuci będą mogli zaszczepić dzieci).

Stanowisko pediatrów

AAP utrzymuje, że dzieci powinny otrzymać szczepionkę od swojego pediatry, który „zna ich historię medyczną i może jednocześnie dostarczyć usługi, takie jak badania rozwojowe i te dotyczące zdrowia psychicznego, udzielić porady dotyczącej żywienia i zapobiegania kontuzjom, a także zapewnić usługi związane z zarządzaniem w przypadku chorób przewlekłych”.

REKLAMA

– To bezprecedensowe rozszerzenie uprawnień aptek do podawania dzieciom szczepionki, nie stanowi rozwiązania na społeczne niezdecydowanie co do szczepień, które prowadzi do tego, że spadają wskaźniki przeprowadzania szczepień dziecięcych w Stanach Zjednoczonych – mówiła przewodnicząca AAP. Sara „Sally” H. Goza. – Wielu rodziców ma pytania o szczepienia swoich dzieci, i pediatrzy są gotowi, by z nimi rozmawiać. To właśnie jest to, co robimy każdego dnia, w cztery oczy z tysiącami rodziców, jako część długotrwałych, opartych na zaufaniu relacji, jakie rodziny mają ze swoimi lekarzami.

REKLAMA

Co na to farmaceuci

Część farmaceutów detalicznych miała, za pomocą grup w mediach społecznościowych, wyrazić zaniepokojenie dotyczące strategii, zwłaszcza w perspektywie nadchodzącego, wymagającego sezonu grypowego. Jednakże, jak podkreślają organizacje farmaceutyczne, farmaceuci są dobrze przeszkoleni w zakresie szczepień.

– Prawie każdy farmaceuta w Ameryce, który zostałby wezwany do podawania szczepień, osiągnął już poziom wyszkolenia do którego nawiązywał (HHS) Sekretarz (Alex) Azar – i ma wcześniejsze doświadczenie w szczepieniu pacjentów. Farmaceuci są także najbardziej dostępną dla społeczeństwa grupą pracowników służby zdrowia, z  90% Amerykanów, którzy mieszkają do 5 mil od placówki aptecznej – deklarują farmaceuci w oświadczeniu.

Co więcej, zaznaczają oni, że ci, którzy nie zgadzają się z posunięciem HHS, muszą przyznać, że ogólne wskaźniki szczepień spadają, a ilość wizyt u lekarzy jest w dalszym ciągu niższa niż przed wybuchem pandemii, co ma być powodowane społecznym niezdecydowaniem co do szczepień lub utratą pracy wskutek panującego kryzysu. Zaangażowanie w szczepienia farmaceutów, miałoby nie tylko zwiększyć zapobieganie, ale także jednocześnie ułatwić dostęp do skierowań do podmiotów świadczących podstawowe usługi zdrowotne (zobacz również: USA: pandemia COVID-19 zwiększyła znaczenie lokalnych aptek i farmaceutów).

Ponadto, uprawnienia przekazane przez HHS, mają dotyczyć również współpracy i komunikacji z innymi członkami opieki zdrowotnej oraz społeczności świadczących usługi zdrowotne, poprzez dokumentację, skierowania oraz wysiłki związane z edukacją publiczną.

– Jesteśmy zobowiązani współpracować ze wszystkimi podmiotami świadczącymi usługi zdrowotne, tak, by wyjść naprzeciw potrzebom z dziedziny zdrowia w naszych społecznościach. Teraz, bardziej niż kiedykolwiek, pracownicy służby zdrowia muszą pracować razem, aby postawić dobro pacjentów na pierwszym miejscu – deklarują organizacje farmaceutyczne w oświadczeniu.

AM/drugtopics.com

Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA
REKLAMA

Udostępnij tekst w mediach społecznościowych