REKLAMA
Autor: Redakcja mgr farm Opublikowano: 18 listopada 2020

USA: pierwszy test na koronawirusa, który można wykonać samodzielnie w domu

Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA

FDA zatwierdziła test na COVID-19, który możemy przeprowadzić w całości samodzielnie, i to w warunkach domowych. Ma on być stosowany w sytuacjach awaryjnych.

O teście

Test jednorazowego użytku ma dawać wynik już w ciągu 30 minut. Jest przeznaczony do użycia przez osoby powyżej 14.roku życia, w przypadku, gdy istnieje podejrzenie, że mogły one ulec zarażeniu COVID-19. 

Polega on na pobraniu wymazu z nosa, a następnie ulokowaniu próbki w jednostce testowej. Podświetlany wyświetlacz pokaże wyniki testu w ciągu pół godziny.

REKLAMA

Osoby poniżej 14. roku życia, muszą mieć wymaz pobrany przez lekarza. Test wyprodukowała Lucira Health, spółka biotechnologiczna z Kalifornii. Zestaw testujący ma być także dostosowany do użycia w szpitalu (czytaj również: Włochy: o możliwości przeprowadzania szybkich testów na koronawirusa w aptekach).

REKLAMA

Zalety nowego rozwiązania

Komisarz FDA, Stephen Hahn, podkreślał, że nowe możliwość to ważny postęp w diagnostyce, której celem jest ograniczenie rozprzestrzeniania się pandemii:

Chociaż testy diagnostyczne na COVID-19 były już do zatwierdzone do wykonania w domu, to ten wyprodukowany przez Lucira Health jest  pierwszym, który może być w pełni wykonywany samodzielnie, a jego wynik można sprawdzić w domu.

Jak zaznaczała FDA, ci pacjenci, u których wynik okaże się pozytywny, powinni poddać się izolacji oraz kontaktować ze swoim lekarzem. Także ci, których wynik okaże się negatywny, ale zmagają się z symptomami właściwymi dla koronawirusa, powinni szukać wsparcia u lekarza.

Agencja nie podała, ile taki test ma kosztować, ale mówi się o kwocie niższej niż 50 dolarów.

AM/onet.pl

Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA
REKLAMA

Udostępnij tekst w mediach społecznościowych