Utrudniony dostęp do leków odczują rodzice chorych dzieci | farmacja.pl

Utrudniony dostęp do leków odczują rodzice chorych dzieci

Obrazek użytkownika farmacja.pl
Autor: farmacja.pl / Opublikowano: 2017-01-20 09:18:25 /

Ograniczenie dostępu do aptek, które będą mogły być otwierane w odległości od siebie nie mniejszej niż 1000 metrów, najbardziej odczują rodzice chorych dzieci i osoby starsze - twierdzi dr Dobrawa Biadun, ekspertka Konfederacji Lewiatan.

- Największymi beneficjentami obecnie funkcjonującej sieci aptek są rodzice chorych dzieci oraz osoby starsze - uważa Biadun. - Najczęściej bowiem chorują dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym oraz osoby powyżej 60 roku życia. Z wiekiem dochodzi wielochorobowość i liczba wizyt u lekarza oraz w aptece rośnie. Teraz te grupy mogą cieszyć się z powszechnej dostępności aptek. Rodzice mogą szybko zaopatrzyć się w niezbędne leki, a dla osób starszych ważne jest, aby apteka była w pobliżu. A pamiętać należy, że nasze społeczeństwo starzeje się i osób, które z systemu ochrony zdrowia korzystają będzie coraz więcej.

Zdaniem przedstawicielki Konfederacji Lewiatan wprowadzenie przepisów ograniczanych powstawanie nowych aptek w odległości 1000 metrów od już istniejących, będzie oznaczało, że zarówno rodzice, jak i osoby starsze w skrajnym przypadku będą musieli przebyć odległość do 1 km, aby kupić leki.
- I nie przekonały posłów argumenty przedstawiane przez wielu specjalistów czy głosy dobiegające od organizacji pacjenckich - pisze Dobrawa Biadun nawiązując do pozytywnej opinii jaką dla projektu zmian na rynku aptecznym wydała Sejmowa Komisja Zdrowia.

- Mam jednak nadzieję, że chociaż indywidualni farmaceuci będą zadowoleni, bo nie będą mieli obok siebie żadnej konkurencji. A w miejscach, gdzie dostęp do apteki już dziś jest utrudniony nic się nie zmieni. No chyba, że Ministerstwo Zdrowia zabierze możliwość kupowania części leków ze sklepów ogólnodostępnych i stacji benzynowych - kwituje Biadun.

Źródło: Konfederacja Lewiatan

Udostępnij
PILNE
ZAMKNIJ
Oświadczenie

Dostęp do zawartości serwisu farmacja.pl jest możliwy
dla osób uprawnionych do wystawia recept
lub osób prowadzących obrót produktami leczniczymi.

Oświadczam, że jestem lekarzem, farmaceutą
lub osobą prowadzącą zaopatrzenie w produkty lecznicze.


Akceptuj