REKLAMA
Autor: Redakcja AptekaSzpitalna pl Opublikowano: 9 lipca 2019

UW: Odkryto substancję o 5000 razy silniejszym działaniu od morfiny

Artykuł pochodzi z serwisu
Naukowcy z Uniwersytetu Warszawskiego opracowali nową cząsteczkę, która wykazuje 5000 razy silniejsze działanie przeciwbólowe niż dotychczas znane najsilniejsze leki przeciwbólowe.
REKLAMA

5000 razy

Tyle razy silniej działa nowa cząsteczka, porównując działanie do innych, znanych leków przeciwbólowych. Zespół badawczy, który opracował substancję, prowadziła prof. Aleksandra Misickiej-Kęsik na Wydziale Chemii UW, przy współpracy z prof. Barbarą Przewłocką z Instytutu Farmakologii PAN. Opracowany lek pochodzi z rodziny peptydomimetyków i wykazuje bardzo silne działania przeciwbólowe. Zespół zawnioskował o ochronę patentową w Polsce i innych krajach na świecie. Pozytywne wyniki badań na zwierzętach oraz dofinansowanie pozwoliły na rozpoczęcie przygotowań do 1 fazy badań klinicznych.

Projekt otrzymał dofinansowanie ze środków Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój Działanie 1.1 w wysokości 12,6 mln zł.

„Mamy w planie zbadać, jak szybko lek się dystrybuuje w organizmie człowieka, jakie będą optymalne metody jego podania, jakie ewentualnie wykazuje efekty uboczne oraz oczywiście czy wykazuje jakąkolwiek toksyczność” – dr Rafał Wieczorek z grupy badawczej, która opracowała związek na Wydziale Chemii UW.

Podwójny mechanizm działania

Dodatkowo odkryta cząsteczka spełnia 2 funkcje. Badania przeprowadzone na zwierzętach wykazały, że odkryty związek wykazuje około 5000 razy mocniejsze działanie przeciwbólowe w porównaniu do dostępnych opioidów. Prawdopodobnie wynika to z podwójnego mechanizmu działania.

REKLAMA

„Mieliśmy wielkie szczęście, ponieważ stworzyliśmy związek bifunkcjonalny. Jedna część naszej cząsteczki oddziałuje na receptory opioidowe, co oznacza wygaszanie reakcji bólowych, natomiast druga jej część działa na receptor melanokortylowy czwarty, który odpowiada za wysyłanie sygnału inicjującego ból. Innymi słowy, podanie jednego związku powoduje, że organizm jednocześnie wysyła sygnał hamujący i uśmierzający istniejący już ból oraz drugi sygnał wygaszający źródło jego wywoływania. Jest to ogromna przewaga nad dotychczas znanymi środkami przeciwbólowymi, ponieważ wszystkie one działają albo w jeden, albo w drugi sposób, ale żaden z nich nie wykorzystuje naraz obu sposobów” – dodaje Rafał Wieczorek

Dr Robert Dwiliński, Dyrektor Uniwersyteckiego Ośrodka Transferu Technologii UW zaznacza, jak duży potencjał komercjalizacyjny ma odkryty lek. Wprowadzenie leku na rynek, pozwoliłoby na skuteczne uśmierzanie bólu o różnym podłożu np. neuropatycznym.

REKLAMA

„Odkrycie ma ogromny potencjał komercjalizacyjny. Pomyślne przejście kolejnych faz testów klinicznych pozwoliłoby wyprodukować uniwersalny, niezwykle skuteczny lek, jakiego dotychczas nie było na rynku. W praktyce byłby to ratunek dla wielu ludzi zmagających się z przewlekłymi bólami, na które obecnie nie ma żadnego skutecznego ratunku. Bardzo dobrym prognostykiem jest pozyskanie przez naukowców znacznego dofinansowania na dalsze badania, co pozwoli wejść w kluczowe fazy testów klinicznych. Według kalkulacji, poza dofinansowaniem z NCBiR potrzeba jednak jeszcze około 5 mln zł, by zamknąć budżet pierwszego etapu zaawansowanych testów. W tym celu prowadzimy już równolegle rozmowy z kilkoma zainteresowanymi firmami. Ufam, że inwestor taki znajdzie się bardzo szybko”

Źródło: MP

Przeczytaj także: Braki leków w aptekach

Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA
REKLAMA

Udostępnij tekst w mediach społecznościowych